Sosyal Medya Pazarlaması (SMM) Nedir?

Sosyal medya pazarlaması, sosyal mecraları tanıtım aracı olarak kullanarak siteye veya ürüne trafik yönlendirmeyi amaçlayan online pazarlama metodudur.

Sosyal medya pazarlaması organik arama sonuçlarıyla da ilişkilidir. Bir web sitesi ya da buna bağlı bir sayfadaki etkileşim arama motoru sonuçlarında daha yukarıda yer almanıza yardımcı olur.

Kullanım amacı nedir?

Sosyal medya pazarlamasının hedefleri marka bilinirliğini artırmak, daha fazla müşteriye ulaşmak ve kullanıcılarla daha fazla iletişim içerisinde olmaktır.

Kaliteli içerik üretimi sayesinde, Türkçede kulaktan kulağa dediğimiz(WOMM) pazarlama şeklini dijital ortamda yaratma kapasitesine sahiptir.

Kullanıcılardan (ya da potansiyel müşterilerden) aldığı geribildirim sayesinde markanın anlık tepkiler vermesine olanak tanır. Marka olarak karşı tarafa şikayet etme ya da sesini duyurma şansı veriyor, bu sayede marka kişilik kazanıyor. Bu tür bir sosyal medya pazarlaması “Sosyal CRM” olarak adlandırılıyor. Müşterinin içerikten, markanın sağladığı ilişkiden ya da servisten memnun kalması yatırım getirisini ve marka marka güvenilirliğini artırıyor.

Nasıl Kullanılır?

Sosyal Medya Pazarlaması, sosyal medya optimizasyonuyla yani markanın dijital platformlardaki imaj çalışmalarını iyileştirmekle başlar. Arama Motoru Optimizasyonu(SEO) gibi sosyal medya optimizasyonu da hedeflenen web sitesine yeni ziyaretçiler çeker.

Arama motorlarının sosyal medyayla ilişkisi

Birçok insan network oluşturmak, bir şeyler aramak ya da link paylaşmak için sosyal medyayı kullanıyor.

Sosyal Medya Pazarlaması (SMM) ya da Optimizasyonu (SMO), iki şekilde yapılabilir;

1-Aktif Sosyal Medya Pazarlaması

Aktif tanıtım içeriklere eklenen linklerle hedef konuma yönlendirmeyi hedefler. Markaların birden fazla sosyal medya platformunda olması ile elde ettiği şey, daha geniş kitlelere ulaşmak için ücretli bir reklam kampanyası başlatma seçeneğidir, böylece bir web sitesine veya hedeflenen bir web sayfasına giden trafiği artırır.

2-Pasif Sosyal Medya Pazarlaması

Pasif tanıtım ise sosyal medya platformlarındaki etkinliği artırarak etkileşimi yükseltmektir. Tweet atmak, fotoğraf paylaşmak, durum güncellemesi yapmak ya da blog sayfalarında makale yazmak gibi etkinlikler kullanıcıların da aktif olarak iletişime geçebilmesine olanak sağladığından etkileşimi en üst seviyeye çıkarır.

Kullanıcıların tepkileri ileride oluşabilecek problemler ve ya memnuniyetsizliğe karşı geliştirmeler yapma imkanı tanır ve marka deneyimini bir üst seviyeye çıkarır.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın