Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama aslında çok da yeni olmayan bir online pazarlama metodudur. Son zamanlarda çokça konuşulmasıyla ve ana akım medyanın atıflarıyla popülerliği yükselmiştir. Influencer pazarlama kısmına geçmeden önce influencerın ne anlama geldiği ve kimler olduğununun üstünden geçelim. 

Influencer Nedir? 

Influencer Türkçede “etkileyen” anlamıyla kullanılıyor. Bu anlamda influencer dijital ortamın dışında ünlenmiş ya da sadece dijital ortamda tanınmış bir kişi olabilir. Bildiğimiz ünlülerden farkı ise influencerların takipçi kitlesi: bu kitle söz konusu kişilerin düşünceleri, beğenileri, yönlendirmeleri ya da tarzı gibi farklı nedenlerden oradadırlar. 

Bir kişinin influencer sıfatına sahip olması için bilgisi, yetkisi ya da ilişkileri sayesinde kitlesini satın almaya yönlendirebilecek etkiye sahip olması gerekiyor.  Ayrıca her bir influencerın kendine has kitlesi olduğunu unutmamak gerekiyor. İnsanların marka yerine influencer takip etmesi rastlantı değil. Bu kitle markanızla ilgilendiğinden daha çok influencerın düşüncesiyle ilgileniyor. Bu bağlamda her bir influencer kendi pazarını oluşturuyor denebilir. 

Influencer Marketing Nedir? 

Influencer marketing markanın bir influencer aracılığıyla ürün ya da hizmetinin tanıtımını yapmasıdır. Bazı durumlarda yapılan tanıtım takipçi tarafından bakıldığında bu kadar somut olmayabilir.  

Ünlülerin aksine herhangi bir yerde herhangi bir kişi olabilir. Onları etkili kılan şey, web ve sosyal medyadaki büyük takipçi kitlesidir. Instagram’daki bir fotoğrafçı, twitter’daki bir yazılımcı ya da linkedin’deki bir yönetici influencer olabilir. Her platformda milyonlarca olmasa dahi yüzbinlerce takipçisi olan hatta kimi zaman on bin ya da daha az takipçiyle bu sıfata sahip olan kişiler vardır. 

Faydası olan yaklaşımlar 

Influencer Marketing’e olan yaklaşımınızı değerlendirin:

  • Organize olun, bir strateji, plan ve bütçe oluşturun, araştırmaya zaman ayırın. 
  • Inluencer bulma konusundaki yaklaşımınıza karar verin, onları organik olarak bulun, bir platforma abone olun veya bir ajans aracılığıyla çalışın. 
  • Influencerla iletişimde markalar arasından ziyade kişiler arası bir iletişim yolu izleyin. 

Bir plan oluşturun:

  • Gerçekleştirilecek tanıtım ayda bir, hafta bir ya da tek seferlik mi olacak 
  • Markanızın yaptığı diğer pazarlama çalışmalarıyla entegre edin 

Negatif etki yaratabilecek davranışlar

  • Influencerları bulma ve yapacağınız işbirliği modelini herkes için aynı şekilde uygulamayın, her bir alan için farklı kişilerle çalışın.
  • Basitçe influencerın popülaritesine bakmak. Popülerlik etki anlamına gelmez. Amacınızın müşterilerinizden belirli bir eylemi ortaya çıkarmak olduğunu unutmayın. En çok takipçiye sahip kişilerin sizin için en uygun etkileyiciler olduğunu otomatik olarak varsaymayın.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın