TWİTTER REKLAM AJANSI

Twitter Reklam Modelleri

Twitter Türkiye’de yakın bir tarihe kadar çok fazla kullanıcıya ulaşmamış bir sosyal ağ olmasına rağmen son dönemlerde gündemdeki dalgalanmalarla Twitter kullanıcılarının her geçen gün arttığını görüyoruz. Türkiye ‘de 7.2 milyon kullanıcısı olan sosyal ağ yakın bir tarihten beri kendi bünyesinde reklamlar almaktadır.

1-Promoted Trend

Sponsorlu gündem olarak da nitelendirebileceğimiz bu reklam modelinin daha çok kısa süreli tanıtım ve reklam dönemlerinde kullanılması faydalıdır. Lansman ve tanıtım dönemleri gibi dönemlerde bu reklam modelini tercih ederek reklamınızı gündeme oturtabilir ve çok daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Çünkü bu twitter  reklam modeli 1 gün için satın alınan bir reklam modelidir. Markanızın reklamı için seçmiş olduğunuz hashtag ile 24 saat boyunca gündemde kalmanıza olanak tanır.

 

Özel reklam dönemlerinde bu reklam modelini kullanarak çok daha fazla kullanıcıya ulaşıp daha verimli bir reklam kampanyası oluşturmanızı sağlar. Reklamınız Trend Topic listesinde görüneceği için reklamınızı gören , favorilere ekleyen ve retweet yapan kullanıcı sayısı da artacaktır. Bunun yanı sıra kullanıcılar sizin reklamınızda seçmiş olduğunuz anahtar kelime ile mention yaparlar ve  reklamınızın etkisi katlanarak artar.

2267075
2-Promoted Tweet

Sponsorlu tweet olarak da adlandırabileceğimiz bu Twitter reklam modelinde ise Twiter henüz takipçiniz olmayan hesaplara reklamınızı göstermenizi sağlar. Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler aracılığı ile düzenlediğiniz reklamlar takipçiniz olmayan kullanıcıların arama sonuçlarında çıkar. Kullanıcılar Twitter’da bir arama yaptığında reklamınızı görür ve eğer ilgisini çekerse reklamınıza tıklar. Promoted tweet reklamlarının 3 aylık bir yayın süreci vardır . Bu yayın sürecinde ücretlendirme biçimi reklamınızın aldığı etkileşime göre belirlenir.. Kullanıcılar promoted tweet üzerinden reklamınıza tıkladığında , sizi takip ettiğinde, RT yaptığında veya herhangi bir başka etkileşim sağladığında ücret ödersiniz. Fakat kullanıcıların ilk etkileşimi için bir ücret ödemeniz söz konusudur.

3-Twitter Reklam Videoları

Etkili reklam modellerinden biri olan video reklamları açısından Vine, Facebook , YouTube gibi kanalları geriden takip etmiş olsa da Twitter üzerinden yapılabiliyor. Ücretlendirme biçimi diğer sosyal ağlarda olduğu gibi izlenme başına belirlenen video reklamları kullanıcılara sponsorlu reklamları olarak gösteriliyor. Video reklamları Twitter Amplify  servisi üzerinden oluşturuluyor. Twitter video reklamları kullanıcıların haber akışlarında görüntüleniyor. Ve videolar tweetlerin içerisine gömülmüş şekilde hazırlanıyor.. Aynı zamanda reklam verenler için video yükleme için bir bekleme süresi olmayan twitter video reklamları kullanıcıların görsel anlamda kullanıcıların dikkatine hitap ettiğinden reklamverenler için başarılı video içerikleri hazırlama imkanı sunuyor.

4-Hava Durumu Hedeflemeli Twitter Reklamları

Twitter reklam modellerinden bir diğeri de hava durumu hedeflemeli reklamlar olarak karşımıza çıkıyor. Diğer sosyal ağ reklamlarında daha önce karşılaşılmamış olan bu reklam modelinin hayata geçirilmesinde Twitter Weather Channel ile iş birliği yapıyor. Weather Channel’ın twitter kullanıcı verilerine ulaşması sağlanıyor ve kullanıcıların Twitter’a bağlandıkları bölgedeki hava durumuna göre reklam hedeflemesi yapılması sağlanıyor. Bu reklam modelinde reklam verenler kullanıcıların bulundukları bölgelere ve hava şartlarına göre reklam verebilecekler. Özellikle belli mevsimlere yönelik ürünler satan reklamverenlerin oldukça işine yarayacak olan bu reklam modeline bir örnek vermek gerekirse araçlar için kar ürünleri satışı gerçekleştiren bir reklamveren  hava durumuna göre kar yağışı olan bölgelerde bulunan kullanıcıları hedefleyebilecek.

5-Twitter WebSite Cards

Twitter’ın website card’ları reklamverenlerin ve site trafiğini arttırırken aynı zamanda dönüşüm almalarına odaklanılarak hazırlanmış bir reklam modeli resim üzerinde de görüntülendiği gibi reklamda ufak bir görsel ,reklamverenin web site linki ve kısa bir açıklama belirtiliyor. Kullanıcılar Read More (daha fazla oku) tuşuna bastıklarında web sitesine yönlendiriliyor. Web site kartlarında daha detyalı bahsetmek gerekirse bir kaç çeşidi bulunuyor. Reklam özelliklerinize göre bir veya bir kaçını değerlendirebilirsiniz.

6-Twitter Uygulama Yükleme Reklamları

Twitter uygulama yükleme reklamları reklamverenlerin daha fazla kullanıcıya ulaşmasına olanak sağlarken kullanıcılar için de mobil uygulamaları indirmeleri konusunda teşvik edici oluyor. Reklamların gösteriliş şekli kişilerin ilgi alanlarına ve tercihlerine  göre belirlendiği bu reklam modelinde reklamverenler Twitter kullanıcılarının yanı sıra MoPub bünyesindeki 1 milyon  mobil cihaza da reklamlarını göstermiş oluyor.

7-Promoted Acount

Sponsorlu hesap olarak tanımlanan bu Twitter reklam modeli takipçi sayısını arttırma amaçlı kullanılır. ”Kimi takip etmeli” bölümünde reklamınızın tek başına ve üst sırada görüntülenmesini sağladığı için kullanıcıların dikkatini çekme olasılığınızı arttıran bir reklam modelidir. Markanızı takip etme ihtimali yüksek olan kullanıcılara gösterilen reklamınız ilgili kullanıcıları Twitter hesabınıza yönlendirecektir. Bu büyük bir avantajdır. Sizi  takip etmeye başlayan ilgili kullanıcıların takibinde de sizin markanız ile ilgilenebilecek farklı  kullanıcılar olabilir ve etkileşim aracılığı ile reklamınızı görmeyen kullanıcılara dahi ulaşma avantajı yakalayabilirsiniz.

8-Dil Seçenekli Reklam Hedeflemesi Modeli

Twitter’ın bir diğer reklam modeli de reklamlarda dil hedeflemesi yapmayı sağlayan dil seçenekli reklam hedefleme modelidir. Sponsorlu Tweet ve Sponsorlu Hesap türlerini kullanan reklamverenler dil hedeflemesi ile çok daha fazla kullanıcıya reklamlarını ulaştırabilecek. Üstelik sadece tek bir dil için geçerli olmayacak yani ayarlar kısmında kayıtlı kullandığınız dil tek başına etkili olmayacak. Reklamverenler artık kullanıcıların tweet attığı, etkileşimde bulunduğu diller göz önüne alınarak birden fazla dilde reklam hedeflemesi yapılabiliyor.

Önemli Olan Noktalar;

1-Kullanıcı Adı: Açık bir Twitter kullanıcı adına sahip olmanız, kullanıcıların ürün veya hizmetinizin ne olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Sponsorlu Hesap kullanıcı adınız,küfür veya saldırgan bir dil içeremez.

2-Profil Fotoğrafı: Hesabınız, ürün veya markanızla alakalı bir profil fotoğrafı içermelidir. Fotoğrafta animasyonlu resimler,çıplaklık veya yetişkinlere özel yönelik cinsel içerik, yasaklı ürünler kullanılamaz.

3-İsim: İşletmenizin adı olmalıdır.

4-Konum:Geçerli bir konum olması gerekir.

5-Web Sitesi: Geçerli bir web sitesi olmalı ve çalışmayan bir siteye yönlendirmemelidir.

6-Kişiler Bilgiler: Kişisel bilgileriniz, 160 veya daha az karakter kullanarak kullanıcılara kendinizi anlatmanıza olanak tanır.