Facebook Reklam Ajansı

Facebook, markalar tarafından sıkça kullanılan reklam platformları arasında yer alıyor. Kapsamlı reklam modelleri sayesinde farklı reklam kampanyaları oluşturularak, ürün ile marka tanıtımı yapmak mümkündür.

Facebook Reklam Modelleri

Facebook’un şu an temelde 10 farklı reklam modeli bulunmaktadır. Her biri farklı bir amaca ve özelliğe hizmet eder.

İnternet Sitesi Tıklamaları

İnternet sitenize trafik sağlamak için reklam kampanyaları oluşturuyorsanız, bu modelden faydalanabilirsiniz. Gösterilen reklam üzerine tıklandığında ister ana sayfanıza isterseniz belli bir ürünün sayfasına yönlendirme yaparak, site trafiğinizi artırabilirsiniz.

İnternet Sitesi Dönüşümleri

Üyelik, satış, e-posta aboneliği gibi belli bir dönüşüm amacıyla reklamlar vermek istediğinizde bu reklam modelinden faydalanabiliyorsunuz. Geri dönüşümlerinizin ölçümlenebilmesi için Facebook’un sunduğu dönüşüm kodunu siteniz eklemeniz gerekiyor.

• Sayfa Gönderisi İle Etkileşim

Gönderilerinizdeki beğeni, yorum, paylaşım ve erişim oranını artırmak için bu reklam modelini kullanabilirsiniz. Bu reklam ile sayfanızı daha fazla kişiye gösterirken, reklam üzerindeki “Sayfayı Beğen” butonu sayesinde, gönderi üzerinden sayfanıza yeni kullanıcıları da çekebiliyorsunuz.

• Sayfa Beğenmeleri

Facebook sayfanıza daha fazla abone çekmek ve sayfanızın bilinirliğini artırmak için bu reklam modeline başvurabilirsiniz.

•Uygulama Yükleme

E-ticaret sitenizin bir mobil uygulaması bulunuyorsa, bu uygulamanın tanıtımını yapmak ve uygulamanın yüklemesini sağlamak için bu reklam modelini seçebilirsiniz. Bu reklam modelini seçtiğinizde, kullanıcılar reklamınızı gördüklerinde uygulamanız hakkında kısa bir bilgi alacaklardır.

• Uygulama Etkileşimleri

İnternet sitesi etkileşimlerini artırma da olduğu gibi uygulama etkileşimleri modelinde de uygulamanın daha fazla kullanılmasını sağlamak için bir reklam kampanyası oluşturabilirsiniz.

Yerel Bilinirlik

E-ticaret sitenizin yanı sıra bir de fiziki mağazanız bulunuyorsa yerel bilinirlik reklamları ile kullanıcıları mağazanıza çekebilirsiniz. Bulunduğunuz konumu hedefleyerek, bu konuma yakın olan kişilere bu reklamları göstererek, fiziki mağazanıza gelen kişilerin sayısını artırabilirsiniz.

Teklifler

E-ticaret siteniz üzerinde tüketicilerin yararlanabileceği kampanya ve fırsatlar sunuyorsanız, bu kampanya ve fırsatları duyurmak için bu reklam modelinden yararlanabilirisiniz. Bu model indirimler için de oldukça uygun bir reklam modelidir

Reklam Alanlarını Seçme

Reklamlarınızı yayınlayabildiğiniz yerler Reklam Alanları olarak adlandırılır. Kampanyanızı oluştururken seçtiğiniz reklam verme amacına bağlı olarak, reklamlarınız Facebook, Instagram, Messenger ve Audience Network’te görünebilir.

Facebook Hikayeler

Instagram Keşfet Akışı

Facebook Marketplace

Site Haber Kaynağı

Facebook Sağ Sütun

Facebook’ta Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bugün marka ve şirketlerin dijital pazarlama çalışmalarında en yaygın kullandığı ağ Facebook’tur. Facebook’ta da reklam verirken en uygun reklam türünü seçmeniz ve hedef kitlenizi doğru belirlemeniz önemlidir.

1-İnsanları İnternet Sitenize Çekme: Bu formatın amacı Facebook üzerinden kullanıcıları web sitenize yönlendirmektir. İnternet sitesinin ziyaretçi sayısını arttırmak isteyen firmalar tarafından tercih edilmelidir.

2-İnternet Sitenizdeki Dönüşümleri Arttırma: Reklam verme amacınız kullanıcıların abonelik, satış veya üyelik gibi işlemleri gerçekleştirmelerini sağlamak ise bu reklam modelini tercih edebilirsiniz

3-Gönderilerinizi Öne Çıkarma: Bu modelde paylaşımınız sayfanızda etkileşimde olmayan insanların önüne düşerek hem daha fazla kişiye ulaşmasını hem de fazla etkileşim almasını sağlamaktadır.

4-Sayfanızın Tanıtımını Yapma: Daha çok yeni kurulan sayfalar tarafından tercih edilen yeni kullanıcıları sayfasına çekmek isteyen firmalar tarafından kullanılan reklam türüdür.

5-İşletmenizin Yakınınızdaki Kişilere Erişme: Facebook konum özelliği sayesinde, işletmenizin yakınında bulunan kişilere reklamınız ulaşır.

Neden Facebookta Reklam Vermeliyiz?

İster sosyal medyayı yeni kullanmaya başlayan ister büyümek için yeni yollar arayan bir işletme olun, aşağıdaki listede Facebook reklamlarının işletmeler için neden akıllı bir seçim olduğuna dair birçok neden özetlenmektedir.

1-Hedef Kitleniz Facebook’ta:  2 milyar insan her ay aktif olarak Facebook’u kullanıyor. Bu, mevcut müşterilerinize, yeni müşterilerinize ve işletmenizle veya kuruluşunuzla ilgilenen kişilere erişme fırsatınız olduğu anlamına gelir.

2-Kendi Spesifik Hedeflerinize Özel Reklamlar: İhtiyaçlarınıza ve işletmenize uygun seçenekleri tercih edebilirsiniz.

3-Basit Reklam Çözümleri: Doğrudan Facebook Sayfanızdan hızlı ve kolay bir şekilde reklam oluşturabilirsiniz. Bu tür reklamlar oluşturmak için Sayfanızdaki Tanıtım Yap düğmesini bulun veya belirli gönderilerde görebileceğiniz Gönderiyi Öne Çıkar düğmesine tıklayarak bir gönderiyi öne çıkarmayı deneyin.

4-Gelişmiş Reklam Çözümleri: Facebook’ta reklamlar oluşturmak ve yönetmek için Reklam Yöneticisi’ni de kullanabilirsiniz.

5- Makul Bütçeler Belirleyin: Bütçeniz çerçevesinde işe yarayacak reklamları seçebilir ve işletmenizin ihtiyaçlarına göre bir özel bütçe belirleyebilirsiniz. İşletmenizin değişen mali durumuna göre bütçenizi düzenleyebilir, reklamları duraklatabilir veya durdurabilirsiniz.

6-Reklamlar Tüm Sosyal Medyada Geniş Ölçekte Yayınlanabilir: Facebook reklamları tüm sosyal medya platformlarına entegredir.

7-Hedefleme Özellikleri: Facebook reklamları kişileri konum, yaş, cinsiyet, ilgi alanları, demografik özellikler, davranış ve bağlantılara göre hedefleyebilir.