UTM Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

İşletmeler internet üzerinden satışlarını gerçekleştirirken, pazarlamacıların analizlerini gerçekleştirebilmesi için sadece tahminler üretmesi yetmez. Elde edebilecekleri rakamlar ve nicel sonuçlar ile birlikte analiz gerçekleştirebilir. Sosyal medyada ki müşterilerinizin nereden geldiğini biliyor musunuz? UTM kodları tam da bu noktada devreye girmektedir. UTM kodları sayesinde, işletmelerin internet üzerinde ki pazarlama analizlerini daha verimli hale getirebilmektedir.

UTM Ne İşe Yarar?

UTM kodları sayesinde dijital pazarlama kampanyalarınızı daha etkili bir noktaya getirebilirsiniz. UTM linki, yatırımlarınızı başarıya sürükleyebilecek hızlı bir yöntem olduğu gibi, ölçümlemelerinizi çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirmenize yarayan bir yöntemdir.

Urchin Trackin Module olarak bilir ve ilk adımda URL’nin sonuna eklenebilen, sahip olduğunuz URL tıklandığında, ziyareti gerçekleştiren kullanıcıları izleyebilme imkânı sağlamaktadır. Örneğin, sosyal medya paylaşımlarınızı düşünün. Ya da e-mail pazarlamasıyla gelen kullanıcıları. Yani websitenize trafik akışının nereden geldiği imkanını sunarak, pazarlama taktiklerinizin nasıl başarılı olduğunu, hangisinin daha fazla aksiyon sağladığını bu sayede öğrenebilirsiniz.

Bir Örnekte UTM

http://www.birkankaya.com/?utm_source=product&utm_medium=saat-Saat-26-11-2019&utm_campaign=Blog-Yazısı

Burada belirli UTM kodları bulunmaktadır ve bu eklentiler sayesinde Google Analytics’de, müşterilerinizin nereden geldiğini öğrenebilir ve ölçümleme yapabilirsiniz.

Yukarıda ki link baz alındığında, kaynağın ürün kampanyasından geldiğini, saat sayfasında yayınlandığını, 26.11.2019 tarihinde kullanıcının bu web sitesini ziyaret gerçekleştirdiğini gösterebilirsiniz. Dilerseniz, bu noktayı daha özelleştirerek UTM kodlarını genişleterek, daha net ölçümlemeler yapabilirsiniz.

 UTM Linklerini Google Analytics’de İzleme Yöntemi

Google Analytics hesabınızı giriş yaptığınızda sol taraftaki menüden ”kitle” kısmı bulunacaktır. Burada, ”kampanyalar” kısmına erişimi sağladığınızda, web sitenizin bilgilerini girebilir ve ölçümlemeye başlayabilirsiniz. Bu sayede kampanyalarınız için kullanıcılarınızı takip edebilir, analizler gerçekleştirebilirsiniz.

Bu noktada önemli olan bilgi; web sitesinizin UTM kodunu oluşturmadan önce orijinal bir URL ile ayarladığınıza emin olmalısınız. Aksi taktirde ölçümleme başarısız hale gelebilir.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın