Facebook’ta Hedef Kitle Verilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Markanıza dair bilinirliği yükseltmek, üzerinde farkındalık yaratmak, sitenizin trafiğini yükseltmek, var olan müşterilerinize karşı elinizi sağlamlaştırmak ya da potansiyel müşteri avına çıkmak.. Motivasyonunuz ne olursa olsun dijital pazarlama içerisinde kendine geniş bir yer bulan ve gün geçtikçe büyümeye devam eden facebook reklamları ihtiyaçlarınızın giderilmesinde büyük rol oynuyor. Ancak doğru bir strateji belirlemenin en önemli adımı olan hedef kitle bu doğrultuda kritik bir öneme sahip. Bunun için Facebook’ta hedef kitle verilirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizler için derledik. 

Daha önce bahsettiğimiz gibi reklamınızı birçok farklı motivasyonla yayınlıyor olabilirsiniz ancak her birinin ortak noktası belirli bir kitleyi hedeflemeleridir. Amacınız doğrultusunda farklılık gösterebilecek bu hedeflemenin oldukça kalabalık olan Facebook havuzunda boğulmaması için bazı düzenlemelerde bulunulması gerek çünkü ulaşmak istediğiniz potansiyel müşterilerin profillerini bilmeniz tek başına artık yeterli değil. 

Facebook hedef kitleleri kategorilendirecek sürecin hızlandırılmasına olanak sağlar. Özel hedef kitle, benzer hedef kitle ve kaydedilen hedef kitle şeklinde kendi çlerinde farklı kırılımları da barındıran bu üç nokta birbirlerinden farklı özelliklerle sizlere hedefinize erişmenizde yardımcı olur.  

Hangisini seçtiğinizin bir önemi olmaksızın aşağıdaki 5 ana etmenin kesinlikle göz önüne alınması gerekir.

1. Konum

Faaliyet gösterdiğiniz bölgeleri öncelendirerek belirli noktalar içerisinde varlık gösteren kişileri hedefleyebilirsiniz. Örneğin İstanbul Anadolu yakasında çalışan bir pizzacı olduğunuzu varsayalım. Beylikdüzü’den sipariş alma olacağınız ne kadar azsa o bölgeye reklam açmanız da o denli gereksiz maliyet doğuracaktır. Bunun yerine iş yerinize yakın, sipariş hattınız üzerinde ikamet eden kişileri hedefleyerek reklamlarınızın doğru kitleye erişimini gerçekleştirebilirsiniz. 

2. Yaş

Facebook reklam politikası içerisinde genel anlamda 13-65+ yaş sınırını oluşturmuştur. Bu doğrultuda ulaşmak istediğiniz kitlenin özelliklerine göre düzenlemeler yapabilirsiniz. Ancak sınırlara dikkat etmekte fayda var. İlk okul birinci sınıfları hedefleyen bir oyuncakçı olsanız bile direk o kullanıcılara yönelik herhangi bir endeksleme yapmanız Facebook kuralları gereği mümkün değil. 

3. Cinsiyet

Motivasyonunuz doğrultusunda erişmek istediğiniz kullanıcıları cinsiyetlerine göre ayırabilirsiniz. Traş bıçağı üreten bir firmanın erkeklere ulaşmak istemesi kadar doğal ne olabilir ki ? Ancak Facebook içerisinde cinsiyet belirtmemiş profillerini de göz önünde bulundurmakta fayda var. 

4. Dil

Facebook kullanıcılarını konumlarına yaşlarına ya da cinsiyetlerine göre kategorilendirdiğinizi farz edelim. Peki ya tercih ettikleri diller? İstanbul’da ikamet eden 18-25 yaş aralığında facebook’u Ingilizce kullanan kadınlara erişebilmenin yolu işte bu hedeflemeden geçiyor.

5. Detay

Kullanıcıların okudukları okullar, meslekleri, medeni durumları ve yaşadıkları olaylar gibi demografik bilgilerin yanı sıra kullandıkları cihazlar, alışveriş tercihleri gibi davranışsal bilgilere göre de hedeflemeler gerçekleştirebilirsiniz. Bir gelinlik mağazası sahibi olduğunuzu düşünelim. Detaylı hedeflendirme yaparak yakın zamanda nişanlanmış ve alışverişlerini mobil üzerinden gerçekleştiren 25-30 yaş aralığındaki kadınlara ulaşmanız sizler için çok daha faydalı olacaktır. 

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teklif Alın