Instagram Reklamlarında Dikkat Edilecek 5 Şey!

Instagram üzerinden verilen reklamlar aracılığıyla her gün 500 milyondan fazla kişiye erişme şansımız var. Bu havuzun içerisinde sınıflandırma yapıp, belirli etmenler doğrultusunda hedef kitlemizi belirlemek tamamen bizim elimizde. Instagram bu noktada iletmek istediğimiz mesajımızı, hikaye, fotoğraf, video, çoğul/dönen , koleksiyon ve keşfet gibi birçok farklı şekil ve alanlarda değerlendirmemize imkan sağlıyor. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken 5 maddeyi sizler için derledik.

Instagram’ın Dayanak Noktası: Görme Duyusu

Görsellik: Instagram birçok özelliğe sahip bir uygulama. Ancak bütün bu özelliklerin kesiştiği nokta Görme Duyusu. Uygulamayı tanımlayan noktanın görsellik olduğunu söylersek sanırım yanılmayız. Bu nedenle paylaşacağınız içeriklerin en boy oranları ve çözünürlüklerin ne denli önemli olduğunun altını çizmek gerekir. Örneğin çanta satan bir firma olduğunuzu düşünelim. Ürünlerinize dair görselleri net bir şekilde hedef kitleye ulaştıramazsanız onlar üzerinde bir deneyim oluşturamaz, kişileri aksiyona yönlendiremezsiniz. Ayrıca sattığınız ürünün anlaşılamaması nedeniyle markanıza yönelik kafa karışıklığı oluşmasına da sebep olabilir. 

Az Laf Çok İş

Metin: Instagramın görsel ağırlığından az önce bahsettik. Bu bağlamdan hareketle metinlerin kulanımına da ayrıca dikkat etmek gerekiyor. Yani mesajınızı iletmek için kullandığınız görseli kelimeler ile boğarsanız kaliteyi düşürme ihtimaliniz var. Bu nedenle görsel üzerindeki metinleri azami tutup açıklama kısmında bize ayrılan bölümde de kendimize karakter sınırlaması getirmeye özen göstermeliyiz. Örneğin amacınız işletmenizin hayata geçireceği bir kampanyayı duyurmaksa bunu “20 ve 28 ekim tarihlerinde yapacağınız 50 TL’lik alışverişlerde geçerli 10 Tl indirim kazanın” gibi kelimelerle anlatmak yerine mesajı ileten bir görsel kullanmak daha doğru olacaktır. Kelimeleri destekleyici, açıklayıcı unsurlar olarak görmeli, görsellerimizi yazıyla doldurmaktan itinayla çekinmeliyiz. 

Neyi, Neden, Nasıl Paylaştın?

İlişki: İçeriğinizi daha önce bahsettiğimiz gibi tanıtım yapmak, trafik çekmek, satış ya da duyurum yapmak gibi farklı motivasyonlarla paylaşıyor olabilirsiniz ancak bu noktada dikkat edilmesi gerek bir diğer nokta amacınız, markanız ve kullandığınız görsel arasında anlamsal bir ilişkinin var olmasıdır. Örneğin bir uçak firmasının indirim haberini iletmek için tasarladığı reklamlarda doğada çekilmiş bir araba fotoğrafı kullandığını düşünün. Bu durumun yol açabileceği zararların önüne geçmek için bahsi geçen üç noktayı birbirleri ile daha fazla entegre hale getirmeliyiz. 

Peki Şimdi Nereye?

Bağlantı: Hedef kitleyle bütünleşik bir iletişim oluşturabilmek için içeriklerimizi amaçlarımız doğrultusunda farklı noktalarla pekiştirmeliyiz. Kullanılan görseller ile konuya dair ilgiyi uyandırdıktan sonra aksiyon aşamasına geçmek için bilgi havuzunun genişletilmesi gerek. Örneğin ayakkabı satışı yapan bir marka hikayeler üzerinden indirim haberlerinin duyurumunu sağlayabilir ancak kullanıcıları satışa yönlendirebilmesi için görselin yanı sıra ilgili sitesinin linkini de reklama yerleştirmelidir. Bu noktada hayata geçirdiğimiz reklamları, hedef kitlemizi bir sonraki adıma yönlendiren basamaklar gibi düşünebiliriz.  

Tamam mı? Devam mı?

Analiz: Dijital pazarlamayı var eden en önemli özellik Instagram reklamlarında da karşımıza çıkıyor. Hayata geçirilen çalışmaları ölçümleyerek çeşitli değerlendirmelerde bulunmak bizlere bir sonraki adımımızda yol gösterici olacaktır. Elde edilen veriler ışığında işiletmeniz yeni bir çalışmaya yönelebileceği gibi aynı doğrultuda da ilerleyebilir. Karar mekanizmasının yeniden şekillenmesinde oldukça faydalı olan bu süreç yapılan yanlışlardan ders çıkarmak ya da fayda sağlayan etmenlerin desteklenmesi şeklinde düşünülebilir.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın