Instagram Etkileşim Arttırmaya Yönelik 5 Taktik

Düzenli Paylaşımlar Yapın

Düzenli paylaşımların olması, takipçilerinizin sizinle alakalı içerikleri takip eder ve bunu alışkanlık haline getirir. Paylaşımlarınızın devamlılığı olduğu için takipçilerinizi ya da instagram kullanıcılarını merak etmesini sağlayıp onların ilgisini çekersiniz. Ne kadar paylaşım yapmalısınız?

Yapılan işe, markaya içerik üretimine, hangi kitleye kitap ettiğinize göre zamanı değişiklik gösterir. Yapılan araştırmalara göre, insanlar akşam 22:00’den sonra daha duygusal oluyorlar. Örneğin; bir gelinlik ile alakalı bir sayfanız varsa geceleri daha çok beğeni ve yorum kazanabilirsiniz. Bu da hangi sıklıkla ve ne zaman paylaşım yapacağınızı size gösterir.

Instagramda gönderilerinizi gün aşırı paylaşmak daha doğru gözükebilir. Bu durum, içerik üretimi ile doğru orantılıdır. İçerik üretiminiz uzun sürüyorsa 3 günde bir de paylaşım yapılabilinir. Burada ki altın kural haftanın aynı günlerinde gönderiniz paylaşmaktır.

Kurumsalda Story sayısı günlük 5-6’yı geçmemelidir. Bu durum, eğlence sektörüne göre değişiklik gösterebilir. Önemli olan takipçiyi sıkmadan etkileşim kazanmak.

Kaliteli İçerik Üretin

Farklı içerik üretmek hep sizi bir adım yukarı taşır.  Takipçilerinizin, hedef kitlenizin ilgi alanlarını test ederek bunu planınıza dahil edin. Bu sayede içeriklerinizi belirleyebilir, bu doğrultuda kaliteli içerik üretim aşamalarına başlayabilirsiniz.

Kaliteli içerik nedir? Kaliteli içerik, üzerine emek harcanmış, o sayfaya ait bir kimlik belirlenmiş ve hedef kitlenizin, takipçilerinizin ilgisini çekmiş türden benzersiz içeriklerdir. Hedef kitlenizin, takipçilerinizin ilgisini çekmeyen türden gönderiler paylaşırsanız, bu tam tersi etki verip etkileşimlerinizi düşürebilir. Bunu da yapılan yorumlardan gönderi beğenilerinden anlayabilirsiniz. Story’de testler paylaşıp gelen cevaplara göre sayfanızı optimize etmeye devam edin.

Bir süre sonra etkileşimlerinizin azaldığını farkedebilirsiniz. Korkmayın. Muhtemelen aynı tarzda gönderilerden takipçileriniz sıkılmış olabilir. Yeniden farklı içerikler üretmeye, testler yapmaya devam edin bu şekilde takipçilerinizi geri kazanabilirsiniz.

Unutmayın. Kaliteli içerik üretimi, instagramın bel kemiğidir.

Influencer Pazarlama Çalışmaları Yapın

Eğer bir ürün satışı sayfanız varsa, ürünlerinizi satıp bunu dönüşüme çevirmek istiyorsanız, ya da marka bilinirliğinizi arttırmak, takipçi sayınızı çoğaltmak, bir yer tanıtmak için influencer iş birliği yapıp markanızı tanıtmada ek destek sağlayabilirsiniz.

Hikaye Paylaşımlarına Yatırım

Instagram kullanıcılarının en çok kullandığı yer hikayeler bölümü. Marka olarak, hikaye paylaşımlarına reklam verebilirsiniz. Son dönemde gelen güncellemeler sayesinde hikayelerin popülerliği arttı. Burada gönderinizin daha iyi etkileşim aldığını farkedeceksiniz. Anketler, soru-cevap ile takipçinizle etkileşim kurabilir, müzik ekleyip hikayenizi canlandırabilir, geri sayım ekleyip yeni postunuzun ne zaman yükleneceğini haber verebilir ya da mağazanızın açılış zamanını bu şekilde paylaşabilirsiniz.

Reklam ile Marka Bilinirliğinizi Arttırın

Markanız, sayfanızla alakalı bilinirliği arttırmak için, takipçinizi arttırmak için reklam verebilirsiniz. Hikaye reklamı verebilirsiniz. Post reklamı verebilirsiniz. Keşfette çıkmak istiyorsanız bu yönde optimizasyonlarınızı yapabilirsiniz. Video reklamı verebilirsiniz. Web siteniz varsa web siteye yönlendiren reklamdan verebilirsiniz. Bunu story ve post reklamı olarak düzenleyebilirsiniz. Eğer satış sayfasıysanız Whatsapp’a yönlendirme reklamı verip daha hızlı spariş alabilirsiniz. Eğer bir eğitim verecekseniz Form doldurma reklamı verebilirsiniz. Bu sayede kullanıcıların iletişim bilgilerini edinip, form dolduran kişileri eğitimizinize davet edebilirsiniz.  Eğer bir organizasyon sayfasıysanız, fiyat al call to action’ı kullanıp web sitenize yönlendirebilirsiniz. Bu hizmetimizle ilgili buraya tıklayarak sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın