LinkedIn Tüyoları: Kurumsallaşmanın Dijital Ayağı

Sosyalliğin içerisinde işe yer var mı? Bu sorunun cevabı 2003’ten bu yana oldukça büyük bir değişikliğe uğradı. Kurumsal çerçevede ilerleyip sektörel bazlı iş olanakları ekseninde şekillenen LinkedIn sosyal ağı, kullanıcıların profesyonel açıdan birbirleriyle etkileşime geçip ağ kurmalarını sağlayan bir platform. Bireyler kadar ajans ve firmalara da büyük katkı sağlayan Linkedin nitelikli bilginin aktarımında önemli bir noktada konumlanıyor. 

LinkedIn sayesinde: 

– CV’nizin yer aldığı profil sayfanızla olası iş tekliflerini değerlendirebilir ya da platform içinde açılan iş ilanlarına başvuruda bulunabilirsiniz. 

– “Ne bildiğiniz değil, kimi tanıdığınız önemlidir” mottosundan hareketle yeni bağlantılar oluşturarak sektörel çevrenizi genişletebilirsiniz.

– Etki ağınızı genişleterek keşfedilme şansınızı yükseltme olanağı yakalarsınız. 

Peki süreç nasıl işliyor? 

Diğer birçok sosyal medya platformunda olduğu gibi LinkedIn için de ilk etapta gerekli olan şeyler size dair temel bilgiler (Ad/Soyad/Öğrenim/vb.) ve mail adresiniz. İlerleyen etaplarda ise ilgi alanlarınıza yönelik tercihler yaparak takip etmek istediğiniz kanaat önderleri ve grupları seçip, profilinizde yer alcak olan CV içeriklerinizi girmelisiniz. Bu noktada profilinizi olabildiğince kişiselleştirip, farklılaştırmanız oldukça önemli. 

Belirtmekte fayda var: Ön plana çıkma ihtimalinizi arttırıp, ağınızı genişletmeniz için sürekli olarak kaliteli ve bilgilendirici içeriklerle profilinizi beslemelisiniz!

Başarınızı arttırmak için ise LinkedIn’e günlük olarak aşağıda sıraladığımız en önemli 5 aktiviteyi yapmanız ve bunları alışkanlık haline getirmeniz yeterli;

1) “Profilimi kimler görüntüledi?”ye göz gezdirin:

Son girdiğinizden bu yana yeni profil ziyaretçilerinizi görmek potansiyel bağlantılarınızı gözden kaçırmanızı engeller. Böylelikle size bağlantı talebi göndermeyen ancak profilinizi görüntülemeye değer bulan kişilerle tanışma şansınızı kaçırmamış ve çevrenizi genişletme fırsatı yakalamış olursunuz.

2) Bağlantı talepleri gönderin:

Hemen her gün gerek internette gerek iş görüşmelerinde yeni kişilerle tanışıyoruz. Bu kişilerle profesyonel iletişimimizi sürdürmenin en iyi yollarından biri ise onları LinkedIn üzerinden çevremize dahil etmek.

3) Grup tartışmalarına bakın ve dahil olun:

LinkedIn de gruplardan en büyük verimi almak ise aktiflikten geçiyor. İlgi duyduğunuz gruplarda geçen konuşmalara göz gezdirebilir ve gerektiğinde konuşmalara kendi fikirlerinizle dahil olabilir, fikir alışverişlerinde bulunabilirsiniz.

4) Yeni profesyonelleri keşfedin:

İnsanların size talep göndermesini beklememelisiniz. Bu yüzden gerek LinkedIn önerilerinden gerek arama özelliğinden profesyonel çevrenize katkıda bulunabilecek kişileri bulmaya da zaman ayırmanız gerekiyor.

5) Etkileyici bir durum güncellemesi yayınlayın:

LinkedIn’de kendinizi çevrenize tanıtmanın en iyi yolu durum güncellemelerinden geçiyor. Burada beğendiğiniz makaleler, infografikler, görseller paylaşabileceğiniz gibi kendi yazılarınızı da diğerleriyle paylaşabilirsiniz. Bu bölümde ne kadar aktif olursanız kariyer olasılıklarınız da o kadar genişleyeceği için şansınızı arttırabilirsiniz.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın