Facebook Business Manager Nedir, Ne İşe Yarar?

Facebook, işletmelerin reklam verebilmesi için en çok tercih edilen kanallardan biridir. Dijital pazarlama sektöründe detaylı bir ortamın oluşturulabilmesi amacıyla, Facebook Business Manager ile birlikte iş birliği yapabilirsiniz. Yani, bu paneli kullanılarak, işletmeleriniz için daha profesyonel bir çalışma sunulmaktadır. Facebook Business Manager sayesinde bu platform içerisinde dijital pazarlama taktiklerinizi uygulayabilirsiniz.

Facebook Business’e Nasıl Giriş Yapabilirim?

Facebook Business hesabı kurmayı düşünüyorsanız, ilk basamağımız olan business.facebook.com adresinden işletmeniz adına bir sayfa oluşturmanız gerekmektedir. Bu noktada, ayda üç milyar civarı aktif kullanıcısı olan Facebook platformu içerisinde, markanız için farkındalık oluşturabilirsiniz. İşletmeniz için sayfa oluştururken karşınıza birden fazla kategori türü örneği geldiğinde, karşılaştığınız seçeneklerinden işletmeniz için en doğru tercihi yapabilirsiniz.

Analizleriniz İçin Sınır Yok!

Facebook Business Manager uygulaması, platform içerisinde her firma için uygun kullanım sağlanmaktadır. Bu noktada dijital pazarlama ajanslarına büyük görevler düşmektedir. Yani, bu platform içerisinde işletmeniz için günlük aylık, yıllık planlamalarınızı gerçekleştirebilir ve optimize edebilirsiniz. Business sistemi içerisinde platform içerisinde ki kampanyalarınızı, reklamlarınızı rahat bir şekilde ölçümleyebilir ve analizini gerçekleştirebilirsiniz.  Örneğin; Bir ayakkabı firması olduğumuzu düşünelim. Özellikle hedef kitlemizi daraltarak, belirlediğimiz ayakkabıyı, hedeflediğimiz kullanıcıların karşısına çıkartarak çok daha fazla müşteriye ulaşma imkânımız olabilmektedir.

İşletmeniz için tercih ettiğiniz paylaşımlarınızın istatistiksel verilerini elde edebilirsiniz. Yani işletmeniz için daha hızlı ve dinamik bir şekilde reklamlarınızı analiz edebilir ve herhangi bir problemle karşılaşıldığında elde ettiğiniz verilere göre yeniden optimizasyonunu gerçekleştirebilirsiniz. İstatistiksel verilere göre, kampanyalarınızın geçmişine yönelik karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Ayrıca, reklam hesaplarınızın için oluşturduğunuz kampanyalarda, hedef kitlenize yönelik ürünlerinizi seçebilir, sistem üzerinden kısa bir süre içerisinde uygulamaya geçirebilirsiniz.

Business Manager ile Instagram’da Reklam Verme

İşletmeniz için oluşturduğunuz reklam kampanyalarınızı Business Manager panelinden yönetirken, Instagram hesaplarınızı da entegre edebilirsiniz. Peki, entegreyi gerçekleştirdiğimizde ne olur? Reklamlarınız için uygun hedef kitlelerine Instagram platformundan da ulaşabilirsiniz. Bu pazarlama taktiği sayesinde reklamlarınızın görünürlüğü ve bilinirliğinde yüksek artışlar sağlayabilirsiniz. Platform içerisinde organik takipçilerinizi oluştururken, hedeflerinize yönelik verimli sonuçlar alabilirsiniz.

Ayrıca, başarılı reklam kampanyaları oluşturabilmek amacıyla, Facebook Piksel kodlarını unutmamamız gerekir. Facebook içerisinde oluşturduğunuz piksel kodları sayesinde, Instagram’da benzer hedef kitlelerine ulaşabilirsiniz.

Neden Facebook Business Manager Kullanılmalı?

Facebook Business Manager kullanımının hangi faydaları sağlayacağını beraber inceleyelim:

  • En küçük yerel işletmeler ya da dünya çapında hizmet veren uluslararası firmalar FBM ile reklam verebilir veya tanıtım yapabilir,
  • İşletme sahipleri Business Manager’i ücretsiz ve kısıtlama olmadan kullanır,
  • Reklam yayınları düzenli olarak kontrol edilebilir ve profesyonel raporlar ile reklam stratejisi hakkında önemli noktalara değinilebilir,
  • Sosyal medya varlıkları tek bir hesaptan yönetilebilir ve tüm verilere ulaşılabilir,
  • İzin, paylaşım, erişim ve yönetim özellikleri ile her kişiye farklı atamalar yapılabilir,
  • FBM güvenilir bir ödeme sistemi mevcuttur,
  • Geniş kitlelere ulaşmanın en etkili yollarından biridir ve potansiyel müşterilere özel reklam yayınları gösterilebilir,
  • Birden çok hesap yönetenler için en ideal uygulamalar arasında kabul edilmektedir.


Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teklif Alın