Facebook reklamları nasıl verilir?

Dünyanın yedide birinin yani 1 milyardan fazla insanın içerisinde bulunduğu Facebook platformu işletmenizin hedef kitlesine erişiminde oldukça etkili bir araç olarak kullanılabilir. Bu doğrultuda reklam yayına çıkmak istediğinizde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini sizler için derledik.

Reklamınızı Oluşturun

İlk etapta karar verilmesi gereken nokta motivasyonunuzun ne olduğudur. Satış odaklı bir reklam kampanyası ya da bunun yanı sıra markanızın tanıtımı? Bu bağlamda “Reklam Oluştur” kısmına tıkladıktan sonra karşımıza çıkan reklam türleri içerisinden tercihte bulunmanız gerekiyor. İnternet sitenizin trafiğini, facebook içeriklerinizin etkileşim veya beğenilerini arttırmak amacıyla reklamlar verebileceğiniz gibi üyelik, satış gibi noktaların yükseltilmesi için de reklamlar yayına çıkabilirsiniz. Yine aynı bölüm üzerinden uygulamlarınızın tanıtımını yaparak yükleme oranlarının yükselişini hedefleyebilir veya videolarınızın izlenme sayısını pozitif yönde ilerletebilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Size sunulan çeşitler içerisinden tercihinizi yaptıktan sonra karşınıza çıkan bir diğer eylem, Hedef Kitle’nin tanımlanmasıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi Facebook oldukça büyük bir havuz. Ulaşmak istediğiniz derinlik tamamen size kalmış. Demografik özelliklerin yanı sıra niş özelliklerin belirlenmesinin reklam performansınız üzerinde pozitif bir etki yaratacağını da hatırlatalım. 

Bütçenizi Sınırlandırın ve Teklifler Oluşturun

Hemen ardından belirlenmesi gereken bir sınır karşımıza çıkıyor: Bütçe. Reklamınızın yayın tarihinin yanı sıra size toplamda ne kadara mal olacağını seçtiğiniz bu bölüm içerisinde erişebileceğiniz kitleye yönelik tahmini bir rakam ilginize sunuluyor. Öyleki duruma göre ufak değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. İlerleyen adıma geçtiğinizde ise harcama biçiminize yönelik düzenlemeler yaparak çeşitli teklifler oluşturabilirsiniz. Örneğin 500 gösterime 10 kuruş vermek gibi. 

Yayına girecek reklamınızın görsel ve metinsel özelliklerine karar verdikten sonra kart bilgilerinizi girerek reklamınızı tamamlayabilirsiniz. 

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın