Arama Ağı Reklamlarında Yeniden Pazarlama Listeleri (RLSA) NEDİR?

Arama Ağı Reklamları için Yeniden Pazarlama Listeleri yani (RLSA), işletmenizin web sitesine ziyaretçilerin gelebilmesi için, Google Ads içerisinden hedef oluşturabileceğiniz bir listedir.  Bu sayede, Ads üzerinden yeniden pazarlama listesi oluşturabilir, bid optimizasyonunı ayarlayabilir ve web siteniz için dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz.

Bu noktada Anahtar Kelimeler Nasıl Yardımcı Oluyor?

Farklı kullanıcılar ve hedef kitlelerinize uygun içerikler ile birlikte özel teklifleri anahtar kelimeler ile birlikte tasarlanmaktadır. Ads içerisinde kampanyalarınızın dizaynını gerçekleştirirken kullanılan anahtar kelimeler şu şekilde sıralanmaktadır; geniş eşleme, sıralı eşleme, tam eşleme ve negatifleme.  Bu noktada, anahtar kelimelerini geniş anlamda belirlediğiniz kelimelerden, müşterilerinize ulaşabileceğiniz tam eşleşen kelimelere kadar uygun bir şekilde arama gösterimi sağlanabilmektedir.

 Örneğin, +ayakkabı, siyah ayakkabı, siyah on iki numara ayakkabı gibi anahtar kelimelerinizi hedef kitlenize göre görünüm sağlanabilmektedir. Web siteniz içerisinde yeni bir ürünü veya devam ettirmek istemediğiniz kampanyalarınızı etkin veya hedefleme dışı bırakarak performansına arttırabilirsiniz. Fakat, bu noktada sitenize daha önce ziyareti gerçekleştirmiş kullanıcıların takibini gerçekleştirerek istatistiksel bir şekilde tekliflendirmelerin yapılması gerekmektedir. Bu noktada Ads içerisinde yüksek maliyetlerin harcanmadan, istatiksel yollardan ilerleyerek yeniden pazarlama stratejisinin katkılılarını ürünleriniz ve içeriklerinizde pozitif etkisi görülebilmektedir.

RLSA Nasıl Kuruluyor?

Anahtar kelimelerin nasıl çalıştığını öğrendiğimize göre, Adwords hesabınız içerisinde kampanyanızı oluşturduktan sonra Reklam Grubunuzu oluşturabilir, hedeflemeleriniz için kitle oluşturabilirsiniz. Bu noktada tam da karşımıza RLSA stratejisi iki farklı seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır; kitleye yönelik ya da gözlemlemek için. Bu noktada, anahtar kelimelerini, yeniden pazarlama listelerine için kesinlikle gözlemleme tarafında kalmalıyız.

Yeniden Pazarlama Listeleri Nasıl Oluşturuyoruz?

Web sitenize ziyareti gerçekleştiren kullanıcılarınızın, ürünlerinizden sepete eklemeden ayrılsalar bile, müşteriler Google içerisinden aramaya devam edebilirler. Fakat bu ziyareti gerçekleştirmiş kullanıcılar, önceden websitenizi ziyaret etmiş ve markanızın farkında olan potansiyel müşterileri olarak nitelendirebileceğimiz hedef kitleniz olabilir. Bu noktada yeniden pazarlama listelerini kullanarak, tekliflerde bulunabilirsiniz ve kullanıcıların tercih ettiği anahtar kelimeleri seçerek, işletmeniz için yeniden pazarlama listeleri dizayn edebilirsiniz. Yani anahtar kelimeler ile birlikte birçok hedefleme yapabilmekteyiz. Bu noktada, işletmeniz için daha önce web sitenize ziyaret eden kullanıcıları tespit edebilir, hangi sayfaları tercih ettiğini, hangi ürünlere baktığına dayanarak kampanyamızı daha spesifik bir hale getirebiliriz.

Katkıları Nelerdir?

Belirli trafik kaynağından gelen kullanıcıları potansiyel müşteri olarak ele alırsak, Ads içerisinde oluşturduğunuz kampanyalarınız ve anahtar kelimelerinizi, sitenize ziyareti gerçekleştirmiş kullanıcılara göre düzenleyebilirsiniz. Google’da aktif bir şekilde arama yapan (ziyareti gerçekleştirmiş potansiyel) kullanıcılara yönelik uygun teklifler, yeniden pazarlama listeleri ile birlikte düzenlenebilmektedir. Bu noktada oluşturulan yeniden pazarlama listeleri içerisinde ki anahtar kelimeler daha özelleştirilmiş bir halde potansiyel müşterileri tetikleyerek, web sitenizde olan ürün kategorilerinden spesifik bir ürüne yönelebilmektedir. Bununla birlikte Ads içerisinde ki kampanyalarımızı daha etkili, fonksiyonel hale getirebilirsiniz.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın