Arama Motoru Pazarlama (SEM) Nedir?

Arama Motoru Pazarlama (SEM)

Arama Motoru Pazarlama (Search Engine Marketing) bir web sitesinin görünürlüğünü arama motoru sonuç sayfası üzerinde (SERP) yükseltmeyi hedefleyen bir dijital pazarlama unsurudur. Arama Motoru Pazarlaması aynı zamanda reklam verenlere yeni fırsatlar bulmaları ve kar elde etmelerini amaçlayan bir iş analitiği yöntemidir. Arama Motoru Pazarlaması, pazarlama metotlarını optimize etmeye, daha fazla kitleye ulaşmalarına olanak tanır.

Pazar Payı

2007’de Amerika’da arama motoru pazarlaması için 24.6 milyar dolar harcandı. 2015’in 2. çeyreğine gelindiğinde Google %73.7, Yahoo ve Bing ortaklığı %26.3 ile bu pazarda yer almıştı. 2006’ya gelindiğinde SEM tüm geleneksel reklamlardan hatta diğer dijital pazarlama kanallarından daha hızlı büyüyordu. 2016’nın Ekim ayında Google’ın payı %89.3, Bing’in payı %4.36, Yahoo’nun payı %3.3 ve Çin merkezli Baidu’nun payı %0.68di.

Ocak 2021 itibariyle arama motoru pazarlaması pazar payı

Google : %91.86
Bing : %2.73
Yahoo! : %1.46
Baidu : %1.11
Yandex : %0.87
DuckDuckGo : %0.66

Bu veriler bizlere hangi kanaldan daha fazla erişim alabileceğimiz konusunda yardımcı olabilir.

Tarihi

1990’lı yılların sonuna yaklaşırken web sitelerinin artışı beraberinde arama motorlarının da ortaya çıkmasına neden oldu. Bunun başlıca nedeni daha kesin ve daha hızlı sonuçlar elde etmekti. Arama motorları hizmetlerini finanse etmek için tıklama başına ödeme (PPC) gibi bir iş modeli geliştirdi. Bunlardan biri de 2003 yılında, hala hizmet veren Yahoo’ya evrildi. Google bu iş planını 2000 yılında Google AdWords ismiyle başlattı. 2009 yılında Google’ın pazarı domine etmesinden ötürü Yahoo ve Microsoft duyurduğu ortaklık 2010 yılında hayata geçti.

SEO (arama motoru optimizasyonu) danışmanları işletmelerin arama motorlarının sunduğu reklam fırsatlarını öğrenmesine ve kullanmasına yardımcı olmak için tekliflerini genişletti ve arama motorları aracılığıyla öncelikle pazarlama ve reklamcılığa odaklanan yeni ajanslar ortaya çıktı.

Arama motoru pazarlaması terimi, SEO, arama motorlarında ücretli listeleri yönetme, siteleri dizinlere gönderme, çevrimiçi pazarlama stratejileri geliştirme ile ilgili faaliyetlerin yelpazesini kapsayacak şekilde bireyler ve işletmeler için 2001 yılında Danny Sullivan tarafından popüler hale getirildi.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın