TURİZM SEKTÖRÜNDE DİJİTAL PAZARLAMA NASIL YAPILIR?

 Turizm sektöründe dijital pazarlama nasıl yapılır? sorusuna geçmeden önce, Turizm sektörü ülkemizde çok yaygındır.  Gerek kültür turizmi, gerek deniz turizmi olsun ülkemiz bu konuda çok gelişme göstermiştir. Ülkemizin gerek coğrafi konumu, gerek tarihsel geçmişi ile turizm konusunda ileri seviyelerdedir. Bu sebepten bir çok yerli ve yabancı turistler Türkiye’de yaz tatillerini geçirmek veya kış tatillerini geçirmek isterler veya kültür gezisi yapmak isterler.

Turizm Sektöründe Dijital Pazarlama Nasıl Olmalı?

Günümüzde artık geleneksel reklam bütçeleri çok fazla olduğundan daha çok dijital reklamcılık rağbet görmektir. Geleneksel reklamcılıkta hedef kitleye ulaşmak daha zor olduğu için dijital reklamcılık daha çok tercih edilmeye başlandı. Dijital pazarlamada öne çıkan özellik hedef kitleye ulaşmak çok daha kolay ve az maliyetlidir. İnternet kullanımının yaygın hale geldiği bu zamanlarda “Dijital Reklamcılık”, “Dijital Pazarlama” alanları gelişmiş olup, bu alanlarda markamızı veya işletmemizi daha kolay ve az bütçeli bir şekilde tanıtabiliriz. Daha çok kişiye ulaşmaktansa, satın almaya yönelik potansiyel müşterilere ve sektörümüz ile ya da markamızla ilgilenen kişilere reklamı ulaştırdığımız sürece daha hızlı dönüşüm alabilmemiz yüksektir.

Dijital Pazarlama yapılırken aynı zamanda bütünleşik olmalıdır.  Örneğin, reklam verilirken veya bir şey vaat edilirken potansiyel müşterileri, asıl müşteriye yönlendirme sürecinde müşteriyi kaybetmemek için çağrı merkezi yönlendirmelerin de de günlük cevap verme kotasına göre hareket edilmelidir.  Genelde çağrı merkezine ulaşıldığında, soruna kısa sürede çözüme ulaşılma düşüncesi ile potansiyel müşteriler veya müşteriler aradığı taktirde çağrı merkezi iş yükü artar. Bu da günlük kotanın aşmasına ve bazı müşterilerin çağrı merkezine ulaşamamasına veya çok beklemesine neden olur. Bu da müşteri kayıplarına neden olur. Bu yüzden dijital pazarlama stratejimizi ona göre kurgulamalıyız.

Turizm Sektöründe Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Aşağıda turizm sektöründe dijital pazarlama nasıl yapılır? Kanallarını sıraladık.

1-Sosyal Medya Reklamları

2-Sosyal Medya Hesap Yönetimi (instagram, Twitter, Facebook, Linked-in vs)

3-Google Reklamları

4-Web Sitesi Olurşturma ve Tasarımı

5- Medya Planlaması

6-SEO Optimizasyonu

7-E-Mail Marketing

8- Kreatif ve Tasarım

Olarak Sıralayabiliriz.

Sosyal Medya Yönetimi

Turizm sektöründe dijital pazarlama kanallarından biri olan sosyal medya başlangıç için önemlidir. Sosyal Medya yönetirken işletmenizin veya tanıtacak yerinizin diline göre hareket etmelisiniz. Mesela deniz turizmindeyseniz ve otelinizin tanıtımın yapacaksanız ve anahtar kelimeniz eğlence ile yalın ve sade bir dil kullanmalısınız. Kültür-sanat kısmında biraz daha gelenekçi ağır bir dil kullanımı olabilir. İnstagramınızı yönetirken kaliteli resimler tercih etmelisiniz ve post paylaştığınız zaman postun altına her zaman açıklayıcı bilgiler yazmalısınız.  İlgili hashtag kullanmayı unutmamalısınız. Diğer sosyal medya platformlarınızı da bu yolda kullanmalısınız.

Sosyal Medya Reklamları

Yukarıda sosyal medya yönetim şeklinden bahsettiğimiz gibi, sosyal medya reklamları da bir o kadar önemlidir. Sizin tanıtım faaliyetleriniz için kullanmanız gerekir. Bunu kullanırken mutlaka hedef kitleye, hitap edeceğiniz kesime dikkat etmeniz gerekir. Bu hedef kitleyi segmentlere ayırıp ayrı ayrı reklam gösterirseniz sizin için daha etkili olur.

Google Reklamları

Google Reklamları oluştururken yine hedef kitlenize hitap etmeniz gerekiyor. Display reklamlar, görüntülü reklamlar, video reklamları bu adresten oluşturabilirsiniz.

Web Sitesi Oluşturma ve Tasarımı

Web Sitesi Sizin dijital dünyada kimliğiniz olacaktır. Kısaca hedef kitlemizi nereye ulaştırmak istiyorsak reklamlarımızı da bu doğrultuda vermeliyiz. Örneğin; Web sitesindeki iletişim sayfasına potansiyel müşterilerimizi ulaştırıp form doldurmalarını sağlayıp kurumunuza ulaştırabilirsiniz. Bu alanda çalışmalarınızı yürütebilirsiniz. Aynı zamanda web sitenizin görselleri kullanılan dil sosyal medyanızla uyum içerisinde olmalıdır.

SEO Optimizasyonu

Web sitenizi oluşturduktan sonra organik olarak rakiplerinizin üstüne çıkarabilmek için SEO optimizasyonu yapmalısınız. Bunun için de ilgili anahtar kelimenizi belirledikten sonra siteye düzenli içerik girmeli, site hızı arttırmalı, sitede ki bozuk/kırık linkler ortadan kaldırılmalı ve bunun gibi bir çok şey teknik olarak vardır. Bunlarla alakalı çalışmalar yapmanız neticesinde siteniz Google da diğer rakiplerinizin üstüne çıkmanıza olanak sağlayacaktır.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın