TÜKETİCİDEN TÜKETİCİYE İŞ MODELİ

Tüketiciden Tüketiciye (C2C) Modeli Nedir? 

Tüketiciden tüketiciye, müşterilerin genellikle çevrimiçi bir ortamda birbirleriyle ticaret yapabildikleri bir iş modelidir. C2C pazarlarının iki uygulaması, açık artırmalar ve sınıflandırılmış reklamlardır. C2C pazarlaması, internetin yaygınlaşması sonrası eBay ve Etsy gibi şirketlerin gelişiyle popülerliğini artırdı. Bu şirketler, şirket tarafından bakıldığında B2C modeline de uyumlu gözükürken, tüketici tarafından bakıldığında C2C modeline daha yakındır. 

Tüketiciden Tüketiciye Modelinin İşleyişi 

C2C, bir müşterinin işlemi kolaylaştırmak için üçüncü taraf bir işi veya platformu kullanarak başka bir müşteriden mal satın aldığı bir pazar ortamını temsil eder. C2C şirketleri, e-ticaret teknolojisi ve paylaşım ekonomisi ile ortaya çıkan bir iş modeli türüdür. Müşteriler, ürünler için rekabetten yararlanır ve genellikle başka bir yerde bulunması zor olan öğeleri (eşsiz tasarımlar vb.) satışa sunar. Ayrıca bu platformlarda perakendecilerin ve toptancıların bulunmaması, satıcıların fiyat belirleme konusunda daha özgür olmasını sağlar. C2C ortamları kullanışlıdır çünkü gerçek mekânda faaliyet gösteren bir mağazayı ziyaret etmeye gerek yoktur. Satıcılar ürünlerini çevrimiçi olarak listeler ve alıcılar onlara gelir. 

“Amazon etkisi”, adını e-ticaret devinden sonra almıştır ve e-ticaretin birim olarak fiziksel mağazalardan daha fazla satışa yönlendirdiğini ve kârlı olduğunu belirtir. Bu terim B2C ve C2C iş modellerinin yükselişinden sonra ortaya çıkmıştır. 

Tüketiciden Tüketiciye İşletmeleri Türleri 

  • Ücretli reklam ile listeleme 
  • Platform içinde mağaza oluşturma 
  • Teklif verilebilir listelemeler 

Bunlar birbirinden farklı dursa da üçünü birden kullanabileceğiniz platformlar mevcuttur: oluşturduğunuz mağazanızda ürünleri reklam öne çıkartabilir, bu ürünleri açık arttırma ile satabilirsiniz. 

C2C Pazarının Geliri ve Büyümesi 

C2C web siteleri ve benzer platformlar, satış için ürün listeleme, promosyon özelliklerine ekleme yapma ve kredi kartı işlemlerini kolaylaştırmak için satıcıların gerçekleştirdiği satışlardan komisyon alır. 

C2C pazarının, maliyet etkinliği nedeniyle gelecekte büyüyeceği tahmin edilmektedir. Üçüncü şahısları kullanmanın maliyeti düşüyor ve tüketiciler tarafından satılan ürünlerin sayısı giderek artıyor. Perakendeciler, sosyal medyanın ve diğer çevrimiçi kanalların popülaritesi nedeniyle bunu temel bir iş modeli olarak görüyor. Bu kanallar, halihazırda tüketicilere ait olan belirli ürünleri sergiliyor ve talebi artırarak C2C platformlarına artan çevrimiçi trafik çekiyor. Ancak, C2C’nin kalite kontrol eksikliği veya ödeme garantisi gibi sorunları vardır. Yıllar içinde PayPal ve diğer bu tür ödeme sistemlerinin ortaya çıkması, C2C platformlarında ödemelerin basitleştirilmesine yardımcı olmasına rağmen, ödeme çeşitliliği bu platformlarda kısıtlı olabiliyor. 

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın