SAĞLIK SEKTÖRÜNDE DİJİTAL PAZARLAMA NASIL YAPILIR?

Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte sağlık sektörü de artık dijital platformlarda yer almaktadır. Sağlık sektöründe birçok yenilikler ortaya çıkmaktadır. Birçok yeni tedavi şekilleri, çağdaş hastaneler, yeni tıp alanları ve merkezleri, gelişmiş cihazlar bu sektörde çok gelişmiştir. Ve bunu dijital platformlarda daha çok hedef kitleye hitap etmek için kullanılır.

İnsanlar eskiden hastanelere randevusuz giderdi ve çok sıra beklerlerdi. Bazen de muayene olamadan evlerine dönerlerdi. Şimdi internetin gücü ile artık randevu sistemleri var ve hastalar bunun bilincine yavaş yavaş varmaya başladılar. Randevu sistemi ile mağduriyetler azaldı. Yavaş yavaş sağlık sektörü internete alışmaya başladı ve bu hastalara empoze edildi. Bu şekilde hastaların hayatına internet girmiş oldu. Ve bununlar beraber internette çok fazla yanlış sağlık bilgileri bulunmaktadır ve bazı durumlarda insanlar bunları okuyarak yanlış yönlendirilebilirler. İnsanların daha doğru bilgi alması için gerçek doktorların ağzından bilgileri duymak isterler. Bunu da dijital platformlar sayesinde yapabiliriz. Peki nasıl?

Dijital pazarlamanın sağlık sektöründe ki önemi çok fazladır. Eskiden geleneksel reklamlar tv, radyo, billboard, dergi, gazete, afiş kanallarını kullanıyorlardı. Bu alanlar üzerine yoğunlaşmışlardı ve bu alanlarda bir dönüşüm hedefliyorlardı.

Fakat şuanda yenilikçi teknoloji ile birlikte dijital kanallar devreye girdi ve bu kanallar üzerinde iletişim kurulmaya başlandı. Doğrudan iletişim kurmak amaçlı sosyal medya kanallarından biri olan instagram doktorlar, hastaneler, poliklinikler tarafından kendi kitlelerinde ki insanlara doğru bilgiyi verirler. Dijital platformlardan biri olan instagram bu açıdan önemlidir. Peki bir kliniği olan doktor veya hastane, poliklinik kendini bu alandan nasıl pazarlayabilir? Nasıl hedef kitlesine ulaşabilir ve hastalarını nasıl arttırabilir?

Öncelikli olarak kendinden emin bir dil kullanılması gerekir abartı cümlelerden kaçınılmalıdır. Sağlık sektöründe hastalar direk sonuca ulaşmak isterler ve bu yönde çalışmalar yapılmalıdır. İnstagram, facebook, görselleri temiz, sağlık sektör kurallarına uygun görseller seçilmelidir. Yalan ve taklit bilgiler olmamalıdır.

Hastanelerin ve Doktorların kişisel veya kurumsal web siteleri olmalıdır. Bu sayfalar ilgi çekici ve doğru bilgi olmalıdır. Potansiyel müşterilerin arattığı anahtar kelimeler ile SEO çalışması yapılmalıdır. Buda arama motorlarında ilk sayfada veya üst konumlarda sitemizin yer almasını gerçekleştirir. Arama Motoru Optimizasyonu bu nedenle önemlidir. SEO yaparken mutlaka sitemiz güncel olmalıdır. Kalite puanını her zaman iyi derecede olmalıdır.

Sosyal medya reklamı verirken mutlaka hedef kitlemizi araştırmalıyız. Hedef kitlemizi belirledikten sonra asıl hedef kitle ve benzer hedef kitle oluştururuz. Ve bu hedefleme ile potansiyel müşterilere reklamı gösteririz. Aldığımız verilere göre düzenlemeleri yaptıktan sonra potansiyel müşterilere asıl müşterilere çevirmeye çalışırız. Dönüşüm oranına göre gerekli düzenlemeleri yaparız ve bu şekilde devam ederiz.

Google reklamında bu hizmete ihtiyacı olan potansiyel müşterilerin aradığı anahtar kelimeleri tespit ettikten sonra bu kelimeler ile reklamımızı gösteririz. Reklam kampanyasını reklam gruplarına ayırdıktan sonra, reklamımızı oluştururuz.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teklif Alın