Google Ads

Google Ads Reklamı Nasıl Açılır?

“Google Ads Reklamı Nasıl Açılır?” başlıklı yazımızda adından da anlaşılacağı üzere Google Ads programını kullanarak Google’da reklam paylaşımının detayları hakkında bilgiler paylaşacağız. Öncelikle Google Ads nedir ve Google’a reklam verme ihtiyacının kaynakları nelerdir hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

Google Ads Nedir?


Google Ads, Google Adwords adıyla bilinen sistem Google’ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir. Google Ads sayesinde reklam veren kullanıcılar reklamlarını aranılan kelimeler ile bağdaştırarak isimlerini tarayıcıda yapılan aramalarda en üst seviyeye çıkarmayı amaçlamaktadırlar. Böylelikle marka bilinirliği, prestij ve potansiyel müşteri kazanımı gerçekleşmektedir.

Google’a Reklam Verme İhtiyacının Kaynakları Nelerdir?

Gelişen teknoloji sayesinde artık pazarlama sektöründe de birtakım değişimler söz konusu olmaktadır. Günümüz çağına uyum sağlayabilmek adına reklam ve pazarlama sektörü dijitalleşmeye geçiş yapmaktadır. Bu durum dijital pazarlama adında yeni bir sektörün doğuşuna sebep olmaktadır. İnternetin hızla yayılışı, yeni neslin aktif olarak dijital platformu kullanmasının yanı sıra birçok alanda etkinliğini sürdürmek isteyen herkes bu platforma dahil olmak zorundadır. Bildiğiniz üzere Google en yaygın kullanılan arama motorudur ve günde milyonlarca kişi Google’da çeşitli aramalar yapmaktadır. Böyle bir sosyal ağ pazarda müşterilere ulaşmakta ve marka bilinirliğini arttırmada düşük maaliyetlerle şirketlere yardımcı olmaktadır.

Google Ads Reklamı Nasıl Açılır?

Google Ads reklamı açabilmek için öncelikle bir Google Ads hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Google Ads adresinden oturum aç diyerek kendinize bir hesap edinebilirsiniz. Bir hesap elde ettikten sonra hesap bilgilerinizle sisteme giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra karşınıza böyle bir ekran çıkacaktır.

Bu ekranda Kampanyalar‘a tıklayın.

Ekranda oklar ile gösterilen “+” simgesine tıklayınız. Yeni Kampanya‘yı seçiniz. ” Hedef kılavuzu olmadan bir kampanya oluşturun” sekmesinden devam ediniz. İstediğiniz türden kampanya türü oluşturabilirsiniz. Biz bu yazımızda Arama Ağı kampanyaları kısmından devam edeceğiz. Arama ağını seçtikten sonra altta yer alan Devam butonuna tıklayınız.

Karşınıza böyle bir ekran açılacaktır. Çıkan ekranda Kampanya Adı kısmına yürütmek istediğiniz kampanya ile uyumlu bir ad ekleyiniz. Google aramalarında reklam vermek için Görüntülü Reklam Ağı kısmının aktifliğini bozup Arama Ağı kısmını aktifleştiriniz.

Konumlar kısmından kampanyayı yönetmek istediğiniz alanı giriniz. Oklarla gösterilen alanları işaretleyiniz.

Diller kısmından kampanyayı hedef alan kullanıcıların tercih ettiği dilleri ekleyebilirsiniz. Bütçe kısmına ise günlük bütçenizi belirleyin. Arama ağı reklamlarında hedef kitle seçmenize gerek yoktur. RLSA yani arama ağı yeniden pazarlama ile belli bir kitleye arama reklamı göstermek istiyorsanız seçebilirsiniz.

Teklif verme stratejisini hedeflerinize uygun olarak seçmelisiniz. Burada daha önceden tanımlanmış bir dönüşümünüz yoksa manuel veya doğrudan bir teklif stratejisi seçerek Manuel Tbm’yi seçmenizi öneririm. Kaydet ve Devam Et butonuna tıklayarak işleme devam edebilirsiniz.

Bu aşamada bir reklam grubu adı ve bu adla bağlantılı olacak birkaç anahtar kelime ekleyiniz. Bu yazı için örnek olarak Joker Ofis ismi eklenmiştir. Kaydet ve Devam Et butonundan ilerlemenizi gerçekleştiriniz.

Karşınız açılan bu sekmede reklamınızın gideceği Nihai URL‘yi girin. Ardından Başlık1, Başlık2 ve Başlık3 kısımınlarının hepsine kampanyanızla alakadar başlıklar ekleyeniz. Altında yer alan karakter sayısını aşmamaya ve karakter sayısının az olmamasına özen gösteriniz. Açıklamalar1 ve Açıklamalar2 kısımlarını da anahtar kelimele ve kampamya kapsamında kendi cümleleriniz ile süsleyiniz. Daha sonra Kaydet ve Devam Et butonuna tıklayınız. Böylelikle reklamlarınız oluşturulmuş olup yayına açık hale gelmektedir.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teklif Alın