Google’da Sitem Neden Yok?

Bir site oluşturdunuz ve Google’da sitem yer almıyor diyorsunuz. Her aşayı kusursuz yaptığınızı düşünüyorsunuz. Ama sıralamalarda sitem bulunmuyor diyorsunuz. İşte bu yazıda, sitem Google’da neden yok ? Sorusuna cevap bulacağız.

Siteniz Yeni mi?

Bir web sitesinin arama motorlarında görünmemesinin en yaygın nedeni yeni olmasıdır. Eğer web siteniz çok yeni ise arama motorları henüz sitenizi keşfedememiş olabilir. Bunun için Google’ a zaman vermeniz gerekiyor. Fakat Google Search Console hesabınız üzerinden bir site haritası (sitemap) göndermelisiniz. Bu, arama motorlarının web sitenizi daha kolay taramasına yardımcı olacaktır. Ardından bu site haritasını Google Search Console hesabınızdan gönderin. Bu işlemin ardından sayfalarınız, Google tarafından okunmaya başlayacaktır.

Google Search Console üzerinde yaptığınız işlem sonrasında site haritanızı ardından bunu kontrol edin. Google arama çubuğuna, site:siteadi.com şeklinde bir arama yaptığınızda karşınıza index alan sayfalarınız çıkacaktır. Fakat index almak farklı bir konudur, sıralama almak farklı bir konudur. Lütfen bunları birbirine karıştırmayın. Bu işlem biraz zaman alabilir. Sabırlı olun, çalışmalarınıza devam edin.

Taramaları Açın

Web sitenizin arama sonuçlarında görünmemesinin bir diğer nedeni de taranmasını engellemeniz olabilir. Web sitelerde robots.txt şeklinde bir tür dosya vardır. Bu dosya, arama motorlarına hangi sayfaları tarayıp taramayacaklarını bildirir. Bu dosyayı manuel olarak değiştirebilirsiniz.

Google Search Console aracına site haritanızı göndermişseniz, Search Console sizi uyaracaktır. Eğer böyle bir sorun varsa, “Gönderilen URL robots.txt tarafından engellendi” şeklinde bir uyarı çıkabilir. Bu yüzden Search Console hesabınızı sürekli olarak takip etmelisiniz.

Google Cezanız Olabilir

Bir Google cezasına sahip olmakta sitenizin gösterimini engelleyen farklı bir durumdur. Bunlar temelde, manuel ve algoritmik olarak ikiye ayrılır. Manuel cezalara daha az rastlanır. Google’ın harekete geçtiği ve bunu Search Console üzerinden belirttiği bir durumdur.

Algoritmik ceza, Google’ın tedbirlerinden dolayı web siteniziweb sayfanızı ya da yükselmek istediğiniz anahtar kelimelerde sizi arka plana atması ya da yok etmesidir.

Kaliteli Bağlantılarınız Var mı?

Google da Geri Bağlantılar (Backlink) her zaman önemli olmuştur. Doğal görünüme ait, kaliteli sitelerden geri bağlantılar size sıralama konusunda çok fayda sağlayacaktır.

Ahrefs üzerinden belirli bir miktara kadar Backlink’lerinizi kontrol edebilirsiniz.

Birde site içi linkleme vardır. Bir web yöneticisi, en önemli sayfasına daha çok bağlantı vermelidir. Bu Google’a o sayfanın daha önemli olduğunu vurgulamanızı sağlayacaktır.

Web’de Yer Almayı Hak Ediyor mu?

Web siteniz sizce web’de yer almayı hak ediyor mu?

Google’ın kalite ilkeleri;

  • Sayfalarınızı kullanıcılar için optimize edin
  • Kullanıcılarınızı aldatan paylaşımlar yapmayın
  • Bu, kullanıcının hangi sorununa çözüm buluyor?
  • Benzersiz içerikler üretin
  • Gizli metin ya da bağlantılardan kaçının

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teklif Alın