Google Yapay Zeka Tabanlı İçerik Üretimi Güncellemesi

Yapay zeka tabanlı içerik üretimi, düşük kaliteli içeriklerin üretilerek güncellik veya konu otoritesinin yanıltıcı bir şekilde kullanılma potansiyelini taşıyor gibi görünüyor. 

Bu noktada, odaklanmamız gereken şey, sistemi manipüle etmek yerine, bilgi kazanımını desteklemek amacıyla faydalı içerikler üretmeye devam etmek ve bunu sürdürülebilir kılmaktır.

Algoritmada Yapılan Değişiklikler ve İçerikler Üzerine Etkileri

Google, Eylül 2023 Faydalı İçerik Güncellemesi’ni duyurarak web sitelerinin sıralamalarını etkileyecek iki önemli değişiklik yapacağını açıkladı. 

Bu güncelleme, yapay zeka tarafından üretilen içeriklere daha esnek bir yaklaşım getirirken, üçüncü taraf içeriklerin web sitelerinde veya alt alan adlarında barındırılmasıyla ilgili yeni kurallar getiriyor.

Bu önemli bilgi, Seroundtable’dan Barry Schwartz tarafından keşfedildi. Önceden Google’ın faydalı içerik sistemi sayfasında “insanlar tarafından, insanlar için üretilmiş faydalı içerik” ifadesi bulunurken, güncelleme sonrasında bu ifade “insanlar tarafından üretilen faydalı içerik” olarak değiştirildi. 

O halde gelin Eylül ayı güncellemesi’nin ana odak noktalarına hep birlikte göz atalım:

Yapay Zeka Tarafından Üretilen İçeriklere Yönelik Yönergelerin Esnetilmesi: Google, yapay zeka tarafından üretilen içeriklere yönelik kuralları daha esnek hale getiriyor. Bu, yapay zeka tarafından üretilen içeriklerin daha fazla kabul edilmesine olanak tanır.

Üçüncü Taraf İçerikler ve Alt Alan Adları: Web siteniz veya alt alan adlarınızda üçüncü taraf içerikler barındırıyorsanız, bu içeriklerin sitenizin genel “faydalı içerik” sinyallerine dahil edilebileceği belirtiliyor. Ancak bu içerikler, ana sitenizin amacından bağımsız bir şekilde üretiliyorsa, Google tarafından indexlenmemeleri gerektiği vurgulanıyor. Bu konu oldukça önemlidir.

Kendi Kendine Değerlendirme Güncellemeleri: Google, içeriğin güncelliği ve uzman tarafından gözden geçirilip geçirilmediği gibi faktörlere daha fazla önem veriyor ve bu konuda yeni kılavuzlar ekliyor.

Google sözcülerinden Gary Illyes, üçüncü taraf içeriklerin genellikle ana sitelerle bağlantısız olduğunu ve sadece arama sonuçlarını manipüle etmek için oluşturulduğunu belirtiyor. Bu güncelleme, alt alan adlarında barındırılan içeriklerin “yardımcılığını” da genel site yardımcılığı değerlendirmesine dahil ederek, “parazit SEO” taktiklerini hedef alabilir.

Ayrıca, “uzman tarafından yazılmış” ifadesi “uzman veya meraklı tarafından gözden geçirilmiş” olarak değiştirilerek içeriğin kalitesine odaklanmanın önemini vurgular. “İnsanlar tarafından yazılan içerik” ifadesinin “insanlar için oluşturulan içerik” olarak değiştirilmesi ise yapay zeka ürünü içeriklere daha fazla esneklik sağlayabilir.

Son olarak, Google içeriği sadece tarih değiştirerek daha taze göstermenin yararlı olmayacağını belirtiyor ve güncel ve taze içeriğin daha fazla ödüllendirilebileceği ihtimali ortaya çıkıyor.

Bu güncelleme aynı zamanda düşük kaliteli yapay zeka içeriğinin güncelliği veya konu otoritesini manipüle etmeye çalışan belirsiz taktiklere karşı bir önlem olarak görülebilir. Bu nedenle, web yöneticileri bilgi kazandırmaya odaklanarak faydalı içerik üretmeye devam etmelidirler.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın