ChatGPT Nedir?

Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI tarafından ortaya çıkarılan ChatGPT aynı zamanda yeni bir dil modeli olan GPT-3 ( Generative Pre-Trained Transformer 3), yazılmış olan içerikleri birbirinden farklı olacak şekilde AI tarafından yazılmış metinler üretir. Bu tanımla beraber ürünü daha detaylı incelemeden önce OpenAl’dan bahsetmekte fayda vardır.

OpenAI, 2015 yılında kurulmuş, San Francisco çıkışlı, GPT-3 ve DALL-E 2 gibi oldukça ses getirmiş olan diğer iki yapay zeka uygulamasının da yaratıcısı bir şirket olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurucuları; yeni dünya liderimiz Elon Musk ve Y Combinator’ın eski başkanı Sam Altman’dır. OpenAl şirketin kuruluş amacı yapay zekanın güvenli bir ortamda ve mümkün olan en hızlı şekilde gelişmesine olanak tanımaktadır.

ChatGPT Ne İşe Yarar?

ChatGPT ile farklı soruları cevaplamadan, sevdiğiniz birine mektup yazmaya, ürün tavsiyesi almadan yakınınızdaki satıcıları öğrenmeye kadar daha pek çok sayısız işi  bu ürün sayesinde halletmeniz mümkün. Bununla beraber chatgbt, geniş bir veri havuzuna sahiptir. Bunun için de kullanıcıların isteklerine ve tercihlerine uygun olarak kişiselleştirilen sonuçlar yer alır. Bu sayede ChatGPT, sizin için hikâye, müzik, şiir, kod vb. tarza birçok özgün içerikler üretiyor. Bu sohbet robotu hem bilgiye erişim noktasında hem iş hem de eğlence alanlarında fayda sağlamanıza olanak tanıyor. Ayrıca bu üründen istediğiniz zaman öneri almanız da mümkün. Bu öneriler içerisine ödev yardımı, çeviri desteği veya kod yazımı gibi örnekler yer alır. ChatGPT, birçok alana fayda sağlayabileceği gibi özellikle işletmelerin işine daha da çok yarayacak gibi duruyor. Bu da müşteri desteği, yönetim veya optimizasyonlar ile ilgili destekleri içermektedir.

ChatGPT Nasıl Çalışıyor? 

2020 yılının ikinci yarısında tanıtımı gerçekleştirilen GPT-3 bu işi nasıl yapıyor diye merak ediyorsanız, NLP (Natural Language Processsing) doğal dil işleme stiliyle İngilizce, Almanca, Türkçe, Fransızca gibi daha pek çok dilin doğal bir şekilde işlenmesine ve algılanmasına olanak tanıyan transformer denilen yapay bir sinir ağına sahip. GPT-3, olası kelime sırasını tahmin edebilen istatistiksel bir program olan bir dil modeli olarak tanımlanır. Dev bir veri kümesinde (Common Crawl, Wikipedia ve daha fazlası gibi kaynaklardan) eğitilen GPT-3 modeli, milyonlarca konuşma görerek etrafındaki kelimelere göre hangi kelimenin hatta karakterin daha sonra gelmesi gerektiğini hesaplayabilir. 

“Ürünü incelemek için linke tıklayın …” gibi bir dizi ilk kelime yazdığınızda, GPT-3, eğitimine göre doğal olarak bir sonraki adımın ne olacağını tahmin etmeye başlayacaktır.

GPT-3’ü özgün kılan, minimum girdiye akıllıca yanıt verebilme yeteneğinin olmasıdır. Milyarlarca parametre üzerinde kapsamlı bir şekilde eğitilmiştir. Aynı şekilde şimdi de istediğiniz belirli görevi gerçekleştirmek için yalnızca bir avuç uyarıya veya örneğe ihtiyacı duyar. Bu duruma “ few-shot learning “ denmektedir. Örnek verecek olursak, binlerce şiir ve şairi analiz ettikten sonra, bir şairin adını girebilirsiniz ve GPT-3, yazarın tarzına benzer orijinal bir şiir yaratarak size sunar. 

GPT-3, yepyeni bir şiir oluşturmak için şairin önceki çalışmalarının tarzını, dokusunu, ritmini, türünü ve kelime hazinesini kopyalar. GPT-3, bir indirme yerine bulut tabanlı bir LMaas yani bir başka deyişle hizmet olarak dil modu sistemi şeklinde çalışır.                                                                                       

Sonuç

Yapay zekanın aklımızda oluşturduğu birçok soru ve sorundan en önemlisi önümüzdeki yıllarda iş gücünü ve dolayısıyla gelir dağılımını nasıl etkileyeceği konusu yer alır. Bu konuda birçok farklı görüş ve yaklaşım mevcuttur. Fakat incelediğimiz zaman ChatGPT’nin kendi cevabı, en mantıklı cevaplardan biri olarak söyleyebiliriz. Bu sistemdeki otomasyonun gelir dağılımı üzerindeki etkisi oldukça çetrefilli konular arasında yer alır. Bazı araştırmalar bunun gelir dağılımındaki eşitsizliği arttıracağını, teknoloji ve sermayeyi elinde bulunduranların lehine işleyeceğini belirtirken bazı araştırmalar da otomasyonun verimliliği artırarak ekonomik büyüme ile çalışanların refahına olumlu katkı yapacağını savunmaktadır. ChatGPT modeli, özetle buna karar verecek olanın yine kendisi değil kendisinin de yaratıcısı olan insanoğlu olacağını bize anlatmaya çalışıyor.

iPhone’dan sonra yakın tarihimizde hayatımıza dahil olan en önemli teknolojik gelişmeyi siz de deneyimlemek isterseniz OpenAI ChatGPTyi ilgili linkten deneyebilirsiniz.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın