Facebook Piksel Ne İşe Yarar?

Facebook platformu içerisinde, başarılı reklamlar oluşturabilmek amacıyla kullanıcılardan çeşitli veriler toplayan, aksiyonların takibini gerçekleştirebilen kitlelere erişebilen bir araç olarak değerlendirmektedir. Bu noktada Facebook Piksel kullanıcılar hakkında işletmelere detaylı bilgilendirme sağlamaktadır.

Facebook Piksel Nedir?
 

Facebook piksel, işletmeler tarafından görüntünün işlevini kontrol edebilmek amacıyla elde edilebilen en küçük birim olarak bilinmektedir.  Facebook’ta reklam hesabı olan kullanıcılar, piksel özelliği sayesinde daha yüksek oranlarda görüntülenme elde edebilir ve bu özellik işletmelerin tercih ettiği en önemli kriterler arasında yer almaktadır. Yani, Facebook ile iş birliği içerisinde olmak isteyen işletmeler, pikselin özelliklerini ve kullanımını detaylı bir şekilde incelemelidir.  İşletmeler Business Facebook web sitesinden oluşturdukları hesap sayesinde, işletme ayarlarından web sitelerinizin yönetimini piksel kodu ile birlikte sağlayabilmektedir.  Pikselin kullanımında kullanıcıların davranışsal nitelikleri önemli ölçüde tahmin edilebilir. Bu noktada website sahipleri, e-ticaret ve içerik paylaşımı yapan sitelerin, piksel modelini tercih ederek büyük bir sosyal mecra olan Facebook’ta kullanıcılar ile trafiğini daha aktif bir hale getirebilmektedir. Bu sayede sosyal medya içerisinde aktif artış sağlanırken, sosyal mecra içerisinde işletme için ölçümlemeler gerçekleşebilmektedir.

Facebook PikselininSunduğu İmkanlar

 Facebook pikseli, reklama bağlı bir kod parçası olarak çalışırken reklam verene kullanıcıların hangi işlemleri gerçekleştirdiğini bildirme imkânı sağlamaktadır. Bu sayede, reklam verenler yatırım bütçelerinin getirilerini takip edebiliyor ve kampanyalarını daha verimli hale getiriyor. Diğer imkanlarından bahsedecek olursak; reklam performanslarını ölçmek ve izleyici kitlesini hedeflemek gibi pozitif avantajlar sayesinde işletmeler tarafından çoğunlukla Facebook Piksel tercih edilmektedir. Örneğin, kullanıcıların sitenizde hangi üründe ne kadar vakit geçirdiğini bulabilmeye yarayan bir kod olarak düşünebilirsiniz. Reklam Yönetici seçeneğinde, detaylı sonuçlar elde edilerek, istediğiniz raporlama şeklini oluşturabilirsiniz. Yani kullanıcıların her hareketinizi izleyebilir ve stratejinizi bu yönde geliştirebileceğiniz bir yöntem olarak ele alabiliriz.

Facebook piksel sayesinde, toplanılan veriler ile birlikte benzer hedef kitleleri kolayca oluşturulabilmektedir. Bu sayede, reklamlarınız geniş bir kitle ile buluşabilir, işletmeniz için daha verimli sonuçlar alabilirsiniz.

Facebook Piksel ModelindeRetarget Terimi Tekrar Karşımızda

 İşletmeler ürünlerinin tanıtımını yaparkenözellikle yeniden hedeflenen kitleye ulaşmak amacıyla Google Ad içerisindenanahtar kelimeler ile eşleşme sağlıyor. Böylece işletmelerin meydanagetirdikleri reklamlar, arama sonuçlarında daha da özelleştirilmiş bir hedefkitle oluşmasına imkân sağlıyor. Bu sayede ‘’Retargeting’’ ile yeniden hedeflediğiniz verilere(data)hem Google hem Facebook Business aracılığıyla hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Tıklanma Oranlarında Yüksek Artış  

Facebook Pikselin, her zaman etkili olup olmadığı sorgulansa bile, piksel kodu öncesinde tüketicilerin ilgisi ve ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar sürdürülürken, pikselin reklam verenlere fayda sağladığı mümkün olarak görülmüştür. Piksel kullanımının hedeflenmesi, reklamlara kıyasla daha yüksek tıklanma oranlarının elde edilmesini ve bütçenin koruma altına alınmasını sağlar.

Facebook Pixel’ in Faydaları ve Avantajları

  • Facebook ve Instagram da oluşturulan bir reklam ölçülebilir ve kitleniz ile alakalı benzer kitleler oluşturmayı sağlar.
  • Reklamlarınızın performansını ve dönüşümlerini izleyebilirsiniz.
  • Facebook pixel ziyaretçinin sitede ne kadar süre geçirdiğini ve hangi sayfaları gezdiğini hatta siteden ayrılmadan önce hangi sayfada bulunduğunu izleyebilir.
  • Facebook pixel yeteri kadar veri toplamaya başladıktan sonra zamanla reklamları satın alması olası kişilere göstermeye çalışır. Bu yüzden pixelin topladığı veri önemlidir.
  • Pixel sayesinde daha önce sitenizi ziyaret eden kişilere yeniden pazarlama kampanyaları (Remarketing) oluşturabilir, daha önce siteden alışveriş yapan müşterilerinizi yeniden hedefleyip farklı ürünlerin reklamını yapabilirsiniz.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın