Etkili Bir İçerik Nasıl Yazılır? İçerik Yazmanın Önemi

Etkili ve başarılı bir içerik hazırlamak için belirlenen içeriğin iş hedeflerinizle uyumu oldukça önemlidir. Etkili bir içerik özgün formda yazılmalı ve pek çok alana hitap etmelidir. İçerik üretimine adım atmadan önce iş hedefleri belirlemek, içerik yazarı için oldukça önemlidir. İçeriğin hedeflenen kitleye daha hızlı ve verimli şekilde ulaşmasına olanak sağlar. 

Bu sayede içerik yazarı içeriğini yazarken kullanıcısına daha etkili bir CTA (Call to Action) yani harekete geçirici mesaj verilmesine olanak tanır. 

Kısaca bahsetmek gerekirse; iş hedefleri, içerik oluşturmanın ana öğesidir ve pazarlama sektöründe faaliyet gösterenlerin etkili kampanyalar oluşturmalarına destek olurlar. 

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da SEO uyumlu içerik ve makale yazarken önem gösterilen bazı kurallar vardır. Bu kurallara ne kadar çok dikkat edilirse, arama motorlarında içerik ve makaleler de aynı oranda üst sıralarda çıkacak ve daha fazla kullanıcıya ulaşacaktır. Burada önem verilen bir diğer konu; Arama motorlarında üst sıralarda çıkmanın yanında içeriğin hedeflenen kitleye sağladığı faydalar da bir o kadar önemlidir. 

Okuyucusuna faydalı bilgiler sunan veya harekete geçirici içerikler okunmaya devam edecek ve bu da arama motorları tarafından önem verilecektir. Arama motorlarının önem verdiği ve çok okunan içerikler, içinde bulunduğu web sitelerinde ön sıralarda yer alarak rakiplerinin önüne geçmesine yardımcı olur. 

İçerik Nedir?

Bir konu veya durum hakkında bilgi ve fikir vermek amacıyla oluşturulan, yazılı ve görsel anlatım metotlarından faydalanarak tasarlanan düşünceler olarak adlandırılır. Bir diğer deyişle; Belirlenmiş olan hedef kitleye yönelik, herhangi bir konu ile ilgili düşüncenin yazılı, görsel yada işitsel olarak tanımlanması ile oluşan imgelerdir. 

Bu bağlamda markalar hedef kitlesine ulaşmak, dijital marka kimliğini yaratmak, ürün ve hizmetlerini pazarlamak için içerik üretirler. İçerik üretiminde sıklıkla kullanılan ve öne çıkan bir alan da “İçerik Pazarlaması” konusudur. 

İçerik pazarlaması markaların hedeflemiş olduğu kitlelere ulaşmak, bu kitle ile etkileşim kurmak ve kar edilebilecek müşteri çalışmalarını oluşturmak için hem üretimi hem de dağıtımı yaptığı pazarlama türü olarak tanımlanır. 

Günümüzde dijitalde işlerini yürüten, ticari faaliyet gösteren tüm markalar hedef kitlelerinde bulunan kişilere ulaşmak için içerik pazarlaması çalışmalarından yararlanmaktadırlar. Bu noktada markaların içerik pazarlaması faaliyetlerinde başarılı sonuçlar yakalamaları için kaliteli içerik üretimi konusuna fazlasıyla önem göstermeleri gerekir.

 

İçerik Yazılırken Dikkat Edilmesi Gerekilen Hususlar Nelerdir?

Milyonlarca kullanıcının yer aldığı, yüzlerce içeriğin üretildiği bu dijital çağda kullanıcılara, okuyuculara, web site ziyaretçilerine güncel, özgün ve kaliteli içerik üretmek çok önemlidir. Bu tarz içerikler diğer kuru saf bilgiden ibaret olan içeriklere göre daha çok ilgi görüyor. Bizlerin de işte tam olarak bu noktada yapması gereken iş, bu içerikler gibi özgün ve kaliteli içeriği nasıl üretebileceğimiz yolları keşfetmektedir. O halde gelin sizlerle kaliteli bir içerik için yazılırken dikkat edilecek noktalara değinelim. 

 • İçeriğiniz hedef kitlenizin ihtiyaçlarına uyumlu olmalıdır.

İlk olarak oluşturacağınız içerik belirlediğiniz hedef kitlenize uygun olmalıdır. Çünkü her web sitenin kendisine özgü bir misyonu ve bir ziyaretçi kitlesi vardır. Bu yüzden içeriği hangi kullanıcı için ürettiğiniz çok önem arz eder. 

 • İçeriğiniz belirlenen sektörün ihtiyaçlarına uyumlu olmalıdır. 

İçeriğinize uyumlu hedef kitlenizden sonra belirlemeniz gereken ilk iş; pazar analizidir. Yazmış olduğunuz içerik sektörünüze hitap etmeli ve sizi rakiplerinizden farklı kılarak öne geçirmelidir. Bunun için, rakiplerinizi izlemeli ve çalışmalarını göz ardı etmemelisiniz.

 • İçeriğinize uyumlu anahtar kelime kullanmalısınız. 

İçerikte kullanacağınız anahtar kelime rekabet edeceğiniz alanları gösterir. Bir içeriği oluşturmaya ve yazmaya başlamadan önce yapılması gerekilen ilk iş; Keyword yani anahtar kelime analizi yapmaktır. Özellikle baz aldığınız hedef kitlenizin kullanmış olduğu anahtar kelimeleri araştırmalı ve faaliyetlerinizi bu kelimeler üzerinden gerçekleştirmelisiniz. Aynı şekilde anahtar kelimelerin içerikteki dağılımı da önem verilen konular arasındadır. Belirlediğiniz anahtar kelimeleri doğru şekilde içeriğinize dağıtmalı ve başlık, alt başlık, meta açıklamalar, linkler, alt etiketler gibi ayırt edici noktalarda anahtar kelimelerinize yer vermelisiniz.

 • İçeriğinizin kurgusunu doğru şekilde planlamalısınız. 

İçeriğinizi oluşturmadan önce mutlaka içeriğe uyumlu kurgusunu hazırlamalısınız. Konuya doğrudan giriş yapmak yerine ilk olarak içeriğinizi yazmaya başlamadan önce giriş, gelişme ve sonuç kısımların belirlemeniz, ilgili anahtar kelimelerinize, başlık ve alt başlık, meta ve linklere karar vermeniz ve içeriğinizin kaç kelimeden oluşacağını belirlemeniz işinizi kolaylaştırır ve okuyucuya daha iyi bir deneyim yaşatır.

 • İçeriğinizde kullanacağınız hitap şeklini belirtin.

İçeriklerinizde kullandığınız dil, içeriğinizi daha özgün ve kaliteli hale büründürmekle beraber marka bilinirliğiniz tarafında da oldukça önemli bir durumdur. Çünkü kullandığınız dil hedef kitleniz ile uyumlu bir iletişim kurmanıza yardımcı olur. İçeriği yazarken hitap dilinizi en başta belirlemeli ve mümkün olduğunca aynı formatta devam etmelisiniz. 

 • İçeriğinizi yazarken noktalama işaretleri ve yazım kurallarına uymalısınız.

İçeriği oluştururken, yazım hataları ve noktalama işaretlerinin olması okuyucuların dikkatini dağıtır, anlam karmaşasına yol açar, içeriğinizin özensiz ve kalitesiz görünmesine yol açar. 

 • İçeriğinizi ziyaretçileri sıkmayacak şekilde oluşturmalısınız.

Oluşturduğunuz içeriği, kullanıcıyı sadece yazı görüntüsüyle sıkmayacak şekilde oluşturmalısınız. Şeffaf ve akıcı bir dil kullanarak içeriği okunabilir hale getirmelisiniz. Belirlediğiniz paragraf başlıkları, alt başlıklar, yaptığınız listelemeler, anahtar kelimeleri boldlamak, link vermek ve önemli yerlerin altını çizmek gibi faaliyetlerin  hepsi okuyucuya kaliteli vakit geçirme ve keyifli bir okuma deneyimi sunar.

 • İçeriğinize link vererek kullanıcıya çeşitlilik sağlamalısınız. 

Burada kullanılan iki link türü vardır. İlki site içi linkleme. Yazdığınız içerik yazısının  içinde, web sitenizdeki başka bir içeriğe yönlendirdiğiniz linktir. Bu link kullanıcıların sitenizde daha fazla zaman geçirmesine olanak tanır. İkincisi ise; Site dışı linkleme. İçeriğinize benzer ya da içeriğiniz ile ilgili referans alınabilecek diğer sayfalara verilen link olarak tanımlanır. 

 • İçeriğinize uyumlu görsellere yer vermelisiniz. 

Kullanıcıların içeriğinizi okurken sıkılmasını istemiyorsanız içeriğinizde belirlediğiniz  konunuz ile alakalı güncel ve çözünürlüğü yüksek kaliteli görsellere yer vermelisiniz. Bu şekilde kullanıcıları sayfanızda daha çok tutabilir ve dikkatlerini çekerek içeriğinizin okunabilirliğini arttırabilirsiniz.

 • İçeriğinizin güncel olduğunuzdan emin olmalısınız.

Her geçen gün gelişen ve değişen dünyada dijital kullanıcılar her zaman doğru, kaliteli, özgün ve güncel olan içeriğe erişmek ister. Bu nedenle içeriklerinizi sürekli güncel tutmalı ve trendlere uyumlu olarak oluşturmalısınız. 

 • İçeriğinize uyumlu ilgi çekici bir başlık kullanmalısınız. 

Oluşturacağınız içeriğin konusunun ne olduğu ve neyi hitap ettiğini gösteren bir diğer önemli nokta da başlık kullanımıdır. Eğer içerikte kullandığınız başlığınız kullanıcılarda harekete geçirici etki yaratmıyorsa; Kullanıcı web sitenize uğramayacak ve içeriğinizi okumayacaktır. Belirlediğiniz başlık tıklanma oranına da etki ederek size yarar sağlayacaktır. 

 • İçeriğiniz ile ilgili yapılacak yorumlara açık olmalısınız.

Oluşturduğunuz içerik için kullanıcılar tarafından yapılan yorumlar geri bildirim açısından önem arz eder. Kullanıcıların oluşturduğunuz içeriklere, sayfanıza yaptıkları yorum sayısı arttıkça arama motorları web sitenizi ilgili SERP’te üst sıralara taşır. Bu nedenle kullanıcılara etki edecek, onları yorum yaptıracak içerikler üretmeye gayret etmelisiniz. 

Ve sonuç olarak içeriğin ne demek olduğunu, önemini ve kaliteli içerik üretiminde dikkat edilmesi gerekilen noktalara güzelce değindik. Şimdi yapmamız gereken ilk iş bu bilgilerle daha özgün, kaliteli ve güncel içerikler üreterek birçok insana ilham olmak ve farkımızı göstermek. 

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın