MOBİL PAZARLAMA NEDİR?

Günümüzde mobil cihazların çok fazla kullanımı, her türlü işlemlerin mobilde uygulamalar aracılığı ile yapılabilmesi önemini arttırmakla beraber çok fazla kolaylık sağlamıştır. Bundan dolayı her firmanın pazarlama stratejilerinde mobil versiyonun önemi çok fazladır.

Hedef Kitle Analizleri

Öncelikli olarak  ürün ya da hizmetler için hedef kitle belirlenir. Demografik özellikler, yaş ve cinsiyet, coğrafi konumlar çıkartılır. Mobil kullanım alışkanlıklarına sahip kullanıcılar bulunur.Daha çok gençlere yönelik yapılan bir strateji belirlenir.  

Mobil Uygulama Hazırlama

Müşterilerin ürünlere sürekli göz atması, kolay ulaşması ve her an alışveriş yapabilmesinin mümkün olması adına mobil uygulamalar son derece gereklidir. Uygulamada konum durumu bulunması ve dijital dönüşüm özellikli olması da önemlidir. Yalnızca ürünlerin satın alınmasına değil, birçok farklı detayın kazanılmasına yardımcı olması da etkinliğini arttırır. Bu kapsamda bakıldığında pazarlama stratejileri bakımından mobil uygulamanın sorunsuz kullanımıyla güven duygusu da yaratılır.

Mobil Pazarlama Stratejileri

Doğru yapılan analizler sonucunda belirlenmiş hedef kitleye yönelik dikkat çekici e-mail pazarlama, stratejilerinin temelini oluşturur. E-ticaret sitelerinde ürün satışı konusunda yardımcı olurken burada mail-mobil uyumluluğuna göz atılmalıdır.

Mobil Uygulama Faktörleri

Mobil uygulama üzerinden bildirimlerin gelmesi, mesajların gönderilmesi birçok detayı da ortaya çıkarır. İndirim ve kampanya durumları, ürünlere ilişkin çeşitli avantajlar, var olan hatırlatmalar alışveriş oranını arttırır. QR KOD gibi dijital unsurların kullanılabilir olması da yararlı bir alan ortaya çıkarması adına değerlidir. Var olan mobil uygulamalarda reklamların verilmesi, Google Adwords etkisinin yaratılması da yine e ticaret pazarlamasına katkı sunar.

SMS Gönderimleri

Doğrudan mobil pazarlama stratejisilerinden biri olan olan SMS gönderimleri oldukça yaygındır. Tüm operatörlerden yapılacak mesajlarda açıklayıcı dil ve sade anlatım bulunmalıdır. 160 karakterin üstüne çıkmaması da müşteri ilgisinin kaybolmaması adına önemlidir. Tatil promosyonları, marka indirim mesajları ya da var olan çekilişlere ilişkin SMS kullanımı mobil tarzı pazarlama çerçevesinde görülür. Bunlara ek olarak, e-ticaretin yaygınlaşması ile önde gelen üye olunan sitelerden gelen SMS kullanımı oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır.

Mobil Pazarlama Avantajları

Az maliyete sahip mobil pazarlama ile yapılan reklama saatte ve bölgede ilginin daha az yada daha fazla olduğunu ölçümleyebilirsiniz. Stratejiyi bu yolda belirleyebilirsiniz. Bu sayede ilerleyişinizi deneyimleyebilirsiniz.

Mobil pazarlamanın en önemli avantajı olarak hedef kitleyle temas sağlamamızın önemidir. Bu sayede reklamlarınızdan anında haberdar olan hedef kitlemiz bizim için dönüşüm olasılığımızı arttırır.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın