Küçük İşletmeler Instagram Trafiklerini Nasıl Arttırırlar?

Pandeminin hayatımızda değiştirdiği şeyler malumunuz. Pandemi öncesi ve sonrası hayatımız arasında dağlar kadar fark var. Eskiden sokaklardaki dev afişler, billboardlar artık cebimizde. Her sokakta insanların karşısına çıkmayı hedefleyen şirketlerin stratejileri tamamen iki Instagram hikâyesi arasında gözükmeye dönüştü. Peki, nispeten küçük ölçekli işletmeler, trafiklerini nasıl arttırırlar?

Eğer bir küçük işletmeyseniz Instagram trafiğinizi arttırmak için 4 ipucumuz var.

1. Yaratıcı Reels videoları çekmek

İnsanların oldukça vakit ayırdığı Reels videoları tüketimi hızlı olduğu için birçok işletme tarafından tercih ediliyor. Öyle ki hazırlayacağınız 15 veya 30 saniyelik bir video, takipçi sayınızı umursamaksızın çok büyük kitlelere ulaşabilir. Kısa videoların insanlar tarafından sonuna kadar izlenmesiyle daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan bu Instagram algoritması sayesinde etkileşim ve trafiğiniz gözle görülür bir şekilde artacaktır.

2. Mikro Influencerlar ile Çalışmak

Günümüzde Influencerlar mega, makro, mikro ve nano Influencerlar olmak üzere dörde ayrılırlar. Mega Influencerlar 1 milyon ve üzerinde, makro influencerlar 100 bin ile 1 milyon arasında, mikro influencerlar 10 bin ile 100 bin arasında, nano influencerlar ise 1000 ile 10 bin arasında takipçiye sahiptir.  Mega ve makro influencerlar, Instagram etkileşimlerinin ve takipçi sayılarının artması sebebiyle hem bütçelerini arttıracaklardır, hem de takipçilerinin gözünde samimiyetlerini ve güvenlerini kaybedeceklerdir. Bu nedenle tabiri caiz ise gelişmekte olan influencerlar, küçük işletmelerin ürünlerini tanıtmak açısından daha samimi ve daha güvenilir olacaktır.

3. Instagram Takipçileriniz ile Gönderi Paylaşımından Sonra Etkileşime Geçmek

Instagram gönderinizi oluşturdunuz ve paylaştınız. Buraya kadar tamam. Peki, sonrasında ne yapmalısınız? Sizin için önerimiz, paylaşımdan sonra 30 dakika içinde bir önceki gönderinin etkileşimi ile ilgilenmeniz. Takipçilerinizin yaptığı yorumları beğenebilir, cevap vermeniz gerekenlere cevap verebilir ve mesaj atmanız gerekenlere mesaj yoluyla cevap verebilirsiniz. Böylece takipçilerinizi veya sizi takip etmeden izleyen kullanıcıları tekrar hesabınıza çekmiş olup, yeni gönderinizin ve sayfanızın etkileşimini arttırabilirsiniz.

4. Analiz ve Raporlama

Paylaşımlarınızı yaptınız, influencerlar ile işbirlikleriniz de tamam, ama bunların verilerini inceleyip aksiyon da almanız lazım. Facebook Business Manager panelinden Instagram verilerinizi inceleyebilirsiniz. Takipçileriniz hangi gün ve saatlerde daha aktif, ne tür içerikleriniz daha çok etkileşim alıyor gibi sorularınızın cevabını bulabileceğiniz bu panel, yapmanız gereken hamleleri belirlemekte sizlere yardımcı olacaktır.  

5. Sadece Ticari Paylaşımlarda Bulunmayın

Instagram kullanıcıları, takip ettikleri sayfaların kendilerine bir şeyler katmalarını isterler. Bu bir film önerisinden tutun günlük hayatlarını kolaylaştıracak her şeye kadar uzayabilir. Böylelikle takipçilerinizin sadakatini arttırabilirsiniz. Bu durum, ticari paylaşımlardaki dönüşüm oranınızı da gözle görülür bir artış olacaktır. Instagram kullanan tüm büyük markaları incelediğimizde, onların da aynı strateji ile ilerlediklerini fark edeceksiniz.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın