SEO Ajansı ve Danışmanlık Hizmetleri

SEO Hizmeti ve Danışmanlığı Nedir?

SEO; Search engine optimization yani Arama motoru optimizasyonu sitenizi arama motorlarına uyumlu hale getirerek yüksek sıralamalar almanızı sağlayan bir dijital pazarlama yöntemidir. Ülkemizde %97 pazar payı olan Google arama motoru üzerinden sıklıkla yapılmakla birlikte farklı arama motorları içinde optimizasyon yapılmaktadır. SEO etkileyen yaklaşık 200 tane etken bulunmaktadır. Google çeşitli aralıklarla algoritma güncellemesi yapar.

SEO her siteye özel olarak uygulanan bir dijital pazarlama yöntemidir. Bunun için genel geçer çalışmalar yerine siteye ve sitenin hedef kitlesine uygun bir şekilde seo yapılması gerekmektedir.

SEO Danışmanlığı Nedir?

Arama motoru optimizasyonu site içi seo ve site dışı seo olarak ikiye ayrılır. SEO danışmanlığı ise bu iki başlık altında hizmet vermektedir. Aşağıda görebileceğiniz başlıklar üzerinden sitenin kontrolü düzenli olarak yapılır ve fırsatlar değerlendirilir. Bu danışmanlık sırasında bir çok teknik SEO işleri çıkmaktadır; SEO danışmanlığı süreci; SEO ile ilgili bu sorunları bulup gerekli birimlere iletmek ve düzeltilmesini sağlamaktır.

SEO Danışmanlık hizmeti  içerisinde içerik üretimi, backlink satın almaları, conversion rate optimizasyonu gibi bir çok dijital pazarlama stratejisi de bulunmaktadır.

Neden SEO hizmeti almalısınız?

SEO olarak adlandırdığımız Arama motoru optimizasyonu bir çok farklı dijital pazarlama aktivitesini etkileyen bir pazarlama stratejisidir. Sitenizin organik trafiğini artırması asıl amaç olarak gözükse de diğer pazarlama kanallarının daha verimli kullanılması açısından da SEO çok büyük önem arz etmektedir. SEO dijital pazarlama reklamlarının da temelini oluşturmaktadır. Arama motoru optimizasyonu yapılmamış bir site diğer dijital pazarlama kanallarını da doğru kullanamıyor demektir.

Örneğin SEO ve Google Adwords bir bütündür. SEO'su düzgün uygulanmamış bir web sitesinin Adwords maliyetleri aynı koşullarda düzgün bir SEO'ya sahip diğer siteye göre çok daha fazladır. Bir bütün olarak SEO dijital pazarlama faaliyetlerinin temelini oluşturur.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 66 Başlık

COMPETITOR RESEARCH DESCRIPTION Needs Attention
Identify Competitor Rakiplerin kim? Sektörde Imp. Share yüksek rakipler mevcut. Detaylı rakip anaklizi yapılmalıdır.
Doing SWOT Analysis for US and Comptetitor Rakiplerin durumu, güçlü-zayıf yanları neler, bizim güçlü zayıf yanlarımız neler? Sitemizin Bilgi mimarisi hatalı kurgulanmıştır. Rakiplerin bilgi mimarisi hedef kitleye deneyimini arttıran bir yapıya sahiptir.
Keywords Gap Rakipler ile hangi anahtar kelimelerde trafik alıyoruz. Bizim trafik almadığımız rakiplerin trafik aldığı anahtar kelimeler neler? Sitelerin aldığı trafiğin 90%'ı Long-Tail Keywordlerden gelir. Rakiplerimiz uzunn kuyruklu anahtar kelimelerden değerli trafik almaktadır. Bizim de bu Keyword Havuzunu genişletmemiz gerekmektedir.
Content Gaps Rakipler ile hangi içeriklerden trafik alıyoruz. Bizim trafik almadığımız rakiplerin trafik aldığı içerikler neler? Daha ilgili ve sektörel içerikler üretmeli ve sektörün temasına uygun estetik bir şekilde optimize edilmelidir.
Backlink Gap Rakipler ile hangi backlinkleri  alıyoruz. Rakiplerin aldığı bizim almadığımız backlinkler neler? Daha yüksek bir authority için link edinmek gerekiyor. Audience-focused içeriklerle link edinme sürecine girilmelidir.
Analyze Competitors Website Rakiplerin siteleri ne durumda? Rakip siteler Design, UX, Content, On-Page Optimization, Off-Page Optimization süreçlerini oldukça ilerletmiş durumda.
Analyze Competitor Design Rakiplerin site tasarımı ne durumda? Günümüz Dijital dünyasında UX dolaylı lakin en önemli sıralama faktörleri arasında. Son kullanıcı nezdinde de UX-UI Inbound Marketing sürecinde hayati önem taşımaktadır. Sitemizin UX-UI eksiklikleri giderilmelidir.
Analyze Competitor Offline Strategies Rakipler offline tarafta neler yapıyorlar, online için potansiyeli nedir? Rakiplerimiz Audience-Focused link edinme stratejilerini başarılı şekilde uygulamaktadırlar. Hem arama motorlarının nezdinde sitemizin Authority değerini iyileştirmek hem de trafik edinebileceğimiz stratejiler geliştirmeliyiz.
Analyze Competitor Technical SEO Strategies Rakiplerin Teknik SEO stratejileri neler? Teknik SEO tarafında eksikliklerimiz mevcut. Rakiplerimizden daha iyi ve verimli bir teknik altyapı sunmalıyız.
Analyze Competitor On-Page SEO Strategies Rakiplerin On-Page SEO durumu nedir? Güncel tasarım standartlarını sitemize uygulayarak son kullanıcının etkileşimde olduğu tüm cihazlarda üstün deneyim sunmalıyız. Rakiplerimize göre fazla eksikliklerimiz mevcut.
Analyze Competitor Google My Business Page Rakipler için SERPs te bulunan Local Pack sonucu ve Google My Business'ta durumu nedir? Local SEO işletmeler için önemlidir. Dijitalde olduğu kadar, dijitalde araştırıp fiziksel mağazadan satın alımalrı etkileyecek Local optimizastyonları rakiplerden daha etkin uygulamalıyız.
ON-PAGE SEO ( Site İçi SEO) DESCRIPTION Needs Attention
Keyword Research Üretilecek içerikler, sitenin yapısı ve trafik alacağımız kanalları/kaynakları analiz etmek ve geliştirmek için hangi anahtar kelimeleri kullanmalıyız? Audience-Focused içeriklerin üretimi genişletilmeli ve optimize edilmiş içerikler üretilmelidir. Bu içerikleri çin kapamlı KW research yapılmalıdır.
Meta Title & Description Optimization Daha effective CTR değerleri için Meta Title & Description optimizasyonu yapılmalıdır. Tüm sayfalar için Meta Title & Description optimize edilmelidir.
Heading (H1-H6) Tag Optimization Sayfalar için Heading içeriklerioptimizyonu yapılmalıdır. Birçok sayfa için Heading(H1-H6) etiketler boş bazıları için hatalı ve eksik optimizasyon söz konusu. Optimize edilmelidir.
Duplicate Meta Title & Description Duplicate Meta Title & Description içeriklerine sahip sayfalar var mı? Duplicate Meta Title & Description içerikleri olan sayfalar mevcut. Optimize edilmelidir.
Duplicate Heading Tag Optimisation Hangi sayfalarımız mükerrer Heading içeriyor ortaya çıkarılmalı ve optimize edilmelidir. Duplicate Heading(H1-H6) içeren sayfalar mevcut. Optimize edilmelidir.
Missing Meta Title & Description Optimisation Meta Title & Descirption olmayan sayfalar ortaya çıkarılmalı ve optimize edilmelidir. Bazı sayfalar için Meta Title & Description içerikleri boş. Optimize edilmelidir.
Missing Heading Tag Optimisation Heading Tag olmayan sayfalar ortaya çıkarılmalı ve optimize edilmelidir. Bazı sayfalar için Heading(H1-H6) etikerleri boş. Optimize edilmelidir.
Anchor Text Optimisation Sitede yapılan internal linking için hangi anchor metinleri kullanılmaktadır? Site içi linklemede anchor metinleri önemlidir. Tüm site analiz edilerek hatalı anchor metin kullanımı optimize edilmelidir.
Optimizing Image Name Görseller için dosya adı optimize edilmiş mi? Dosya isimlendirmeleri hatalı. Daha güçlü bir bağlam ve image search için optimize edilmelidir.
Optimizing Alt Tags for Images Görseller için alt metinler optimize edilmiş mi?  kullanılan görseller için alt metinler optimize edilmelidir.
Landing Pages Creation Oluşturulması gereken sayfalar var mı? Sektörel anahtar kelime araştırmasına istinaden blog tarafında yeni içerik sayfaları oluşturulmalıdır.
Keyword Cannibalisation Check Benzer anahtar kelimeler için farklı sayfalar oluşturluş mu?  aynı konu için açılmış farklı sayfalar mevcutsa. Optimize edilmelidir.
TECHNICAL SEO (Teknik SEO İşleri) DESCRIPTION Needs Attention
Crawl websites periodicaly Sağlıklı site yapısı ve durumu için periyodik crawling işlemleri yapılmalıdır.  periyodik tarama işlerminden geçerek optimizasyon sağlığı kontrol edilmelidir.
Understanding of Design-UX, Back-End, Front-End Efficiency Sitenin pagespeed performansı yeterli mi? Mevcut UX-UI, Back-End ve Front-End Dev açısından yetersiz olduğu için Son kullanıcı tarafında farklı düşük bağlantı ortamında satın alım işlemi sekteye uğramaktadır.
Image Optimisation Görseller daha iyi bir performans için optimize edilmelidir. Boyutu yüksek görseller mevut. Optimize edilmelidir.
Preload, Prefetch, Prerender, Preconnect for Resources External kaynaklar için Asenkron optimizasyon yapılmalıdır. External kaynaklar için DNS lookup ve fast response time için Preload, Prefetch, Prerender, Preconnect implement edilmleidir.
Minification CSS, JS, HTML Resouces Daha iyi performans için kaynak dosyalar/kodlar optimize edilmelidir. Kullanılan JS ve CSS dosyaları için Compression ve Minification uygulanmalıdır.
Reduce server response time Hostingin cevap verme süresi optimize edilmelidir. Sunucu yanıt süresi uzun. Optimize edilmelidir.
Internal Link Building Site içi link yapısı yetersizdir. Geliştirilmelidirç   sitesi için internal link building yapısı geliştirilmelidir.
Sitemap Optimisation Site haritasının effective kullanımı için mevcut site haritaları optimzie edilmeli ve gerekirse yeni site haritaları oluşturularak optimize edilmelidir. Site haritaları optimize edilmelidir.
Robots.txt Optimisation Arama motorlarını davranışları kontrol edilmeli ve yönlendirilmelidir. Robots.txt dosyası optimize edilmelidir.
3XX, 4XX, 5XX Error Fixing Sitede oluşan sorunlar, bulunmayan sayfalar temizlenmeli ve optimize edilmelidir. Sitede 301, 302, 404 ve 500 hataları mevcut. Optimize edilmelidir.
Broken Link Fixing Site içerisinde bulunan kırık linkler optimize edilmelidir. Sitede kırık linkler mevcut. Hem arama motorları hem de son kullanıcı tarafında olumsuz UX sebebiyet vermektedir.
Server Health Checking & Optimisation Olası server hatalarına sebebiyet veren problemler tespit edilmeli ve optimze edilmelidir. Sitenin server kontrolleri sağlanmalı ve problemler tespit edilerek optimize edilmelidir.
Pagination Creation & Optimisation Sayfalama yapısı optimize edilmelidir. Sayfalama yapısı için meta verileri optimize edilmelidir.
CONTENT OPTIMIZATIOM DESCRIPTION Needs Attention
Keyword Research Üretilecek içerikler, sitenin yapısı ve trafik alacağımız kanalları/kaynakları analiz etmek ve geliştirmek için hangi anahtar kelimeleri kullanmalıyız? Daha iyi optimize edilmiş site yapısı, bilgi mimarisi ve içerikler için anahtar kelime arştırması yapılmalıdır.
Topic Research Hedef kitleye yararlı olacak içerikleri oluşturmak için uygun konular araştırılmalı ve stratejiler üretilmelidir. Sektörel konular araştırılmalı ve bu konular için sitede içerikler oluşturulmalı ve optimize edilmelidir.
Future Snippets Organik arama motoru sonuç sayfasını optimize etmeliyiz. Yapılacak KW research çalşmalarına istinaden önceden de bahsettiğimiz gibi sektörün temasına uygun olarak Audience-Focused içerikler üretilmeli ve optimize edilmelidir..
LSI Keyword Opportunities Keyword Research çaışmasında ilgili tüm anahtar kelimeleri ve varyasyonları kullanmalıyız ve optimize etmeliyiz. Kw research çalışmaları genişletilerek hedef anahtar kelimelerin benzerleri, eş anlamlıları ve kullanıcının anlayacağı anahtar kelimeler kullanılmalıdır.
TF-IDF Implementation İçerikte kullanılan anahtar kelimelerin kullanımlarını oranlayarak optimize edilmelidir. Yapılan KW research çalışmasına istinaden üretilecek içerikler TF-IDF kontrolü sağlanarak optimize edilmelidir. Yani, hedef anahtar kelimeler ne sıklıkta ve nasıl bir bağlamda kullanılacak optimize edilmelidir.
Create Evergreen Content Hedef kitleye yardımcı olacak yararlı kullanışlı içerikler üretilmelidir.. Her zaman tüketilen, her zaman geçerli ve nesnel içerikler üretilmeli ve hedef kitlenin benimzeyeceği içerikler oluşturulmalıdır.
Create & Optimize Content for User Intent Müşterilerin arama alışkanlıklarını araştırarak içerikler ve site yapısı oluşturulmalıdır. Üretilecek içerikler Audience-Focued ve kullanıcı niyetleri göz önüne alınarak optimize edilmelidir. Buyer persona bu süreçte çok önemli.
Optimizing Duplicate Body Content Mükerrer içerikler optimize edilmelidir.   sitesinde duplicate içerikler mevcut. Optimize edilmelidir.
Content Creation for Thin Pages Zayıf sayfalar güçlendirilmeli optimize edilmelidir. Zayıf ve yetersiz içerik barındıran sayfalar KW research yapılarak güçlendirilmeli ve bağlamı genişletilmelidir.
Readability, Crawlability, Understanability Check Daha kolay erişilebilir, taranabilir, anlaşılabilir bir yapı oluşturulmalı ve optimie edilmelidir. Üretilen içeriğin kolay, hızlı, anlaşılabilir ve paylaşılabilir içerik olmasına e okunmasına özen gösterilmelidir. İçerikler Kullanıcı niyet ive KW research çalışmaları göz önüne alınarak gözden geçirilmelidir.
MOBILE OPTIMIZATION DESCRIPTION Needs Attention
Analyze Comprehensive Audit for Mobile First Indexing Artık Mobile öncelikli internet dünyasında mobile cihazlar için kapsamlı analizler gerçekleştirilmelidir. Sitenin mobile tasarımı gözden geçirilmelidir. Hatalı tasarım süreçleri mevcut. Responsive tasarım ile arama motoru mobile motlarının sorun yaşadığı sayfalar GSC ile tespit edilip optimize edilmelidir.
Design for Mobile Checking Mobile cihazlar için daha etkili ve kullanışlı bir tasarım deneyimi oluşturulmalıdır.   sitesi mobile tasarımı elverişli ve kullanılabilir değildir.
Fixing Mobile Usability Issues Mobile site için problemler giderilmelidir. GSC ile mobile kullanılabilirliği problem oluşturan sayfalar tespit edilmelidir.
BACKLINK OPTIMIZATON & LINK BUILDING DESCRIPTION Needs Attention
BackLink Audit Mevcut backlinkler analiz edilmelidir.   sitesinin backlink profili zenginleştirilmelidir.
Reverse Engineering Competitors Backlinks Rakip analizi yapılmalıdır. Rakip sitelerin backlinkleri analiz edilerek mümkünse aynı backlink çalışması sitemize uygulanmalıdır.
Link Prospecting Backlink fırsatları var mı? İlgili ve güçlü linkler analiz edilerek link building çalışmaları için fırsatlar araştırılmalıdır.
UX OPTIMIZATION & INFIMATION ARCHITECTURE DESCRIPTION Needs Attention
Bilgi Mimarisi Optimizasyonu Ziyaretçilerin sitemizde kolaylıkla gezinebilmeleri ve ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri, aram motorlarının sitemizi daha iyi ve verimli anlayabilmesi önemlidir. Ziyaretçilerin sitemizde kolaylıkla gezinebilmeleri ve ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri, aram motorlarının sitemizi daha iyi ve verimli anlayabilmesi ve son kullanıcıya arama sonuçlarında sitemizi ihtimal her aramada listelemesi için BİLGİ MİMARİSİ optimize edilmelidir.
Schema & Structure Data Implementation Arama motorlarının sitemizi daha iyi anlamasını sağlamak için Schema Data optimizasyonu yapılmalıdır.   sitesi için Schema Data implement edilmemiş. Arama motorlarının siteyi daha verimli anlayabilmesi için Schema data implement edilmelidir.
Breadcrumb Optimisation Hedef kitlenin site içerisinde macerasını yapılandırmak ve yönlendimek için optimize edilmelidir. Site içi link yapısı için bradcrumb önemlidir. Hem Desktop hem mobile tarafta uygulanmalıdır.
Mobile First Indexing Mind Mobile önelikli internet dünyasında sitemizi tüm mobile cihazlara uyumlu hale getirmeliyiz. Son olarak, Mobile-First Indexing söz konusu olduğu için tüm stratejiler   sitesinin Desktop vs. Mobile trafikleri anali edilerek uygulanmalıdır.
LOCAL OPTIMIZATON DESCRIPTION Needs Attention
Schema & Structure Data Implementation for Local Optimization Lokal aramalar için arama motorlarının daha verimli sonuç vermesi için Lokalize edilmiş Schema Data uygulanmış mı? Lokal aramalar için arama motorlarının daha verimli sonuç vermesi için Lokalize edilmiş Schema Data uygulanmamış. Uygulanmalıdır.
Local Directory Submitions Local SEO çalışmaları için Yelp, Yellowpages gibi sitelerde hesap açılmış mı? Local SEOnun önemi haritaların önem kazanması ve kullanımının artmasıyla birlikte yüksek önem kazandı.   için Yelp, Yellowpages gibi local directory sitelerinde profil oluşturulmalıdır.
*** Dpe dijital bilginin paylaşılması gerektiğine inanan bir yapıdadır. İçeriklerimizi istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz lakin bilgi kaynağı olan websitemizi kaynak göstermenizi rica ederiz. www.dpedijital.com