Medya Satın Alma ve Pazarlama Ajansı

Medya Planlama Nedir?

Medya planlama, markanın kampanya sürecine başlamadan önce yapılan hedef ve amaçlarını, kitle ve analizleri, bütçesi, reklamın özelliği, reklam tasarımları gibi konuların planıdır. Bu planı müşteri ile birlikte yürütmek gerekir. Doğru bir medya planlama yapıldığında minimum bütçeyle niş bir kitleye maksimum verim kazandırır. İdeal tüketiciyi tespit ederek, en verimli şekilde satın alma planı ortaya çıkarılır. Plan akabinde medya satın alma sürecine geçilir.

Medya Satın Alma Nedir?

Medya satın alma, dijital ve basın-yayın, geleneksel medya organlarını kullanarak, ilgili hedef kitleye gösterim sağlayan etkili ve sonuç odaklı bir yayın türüdür. Medya reklamları için verimlilik esastır. Medya satın alma reklamlarının verimliliğini arttırmak için reklamın doğru konumunu, reklamın gösterileceği saati ve kitlesi baz alınarak kampanya süreci başlanır. Medya satın almanın en büyük avantajlarından bir tanesi niş kitleye düşük maliyette maksimum verim almaktır. Ortalama CPM maliyeti 2.50 TL civarlarında, CPC maliyetleride 0,35 kuruşlardan başlamaktadır. Medya satın alma süreçleri, radyo-televizyon, gazete, geleneksel medyanın yanı sıra, ajansımızın önerdiği düşük maliyetli ve doğrudan hedef kitleye ulaşan, sosyal medya organları, daha çok tercih edilen web siteleri ve içerik hizmetlerinde kullanılabilir.

Medya Satın Almanın Önemi

Düşük maliyette maksimum verimliliği sağlayan medya satın alma mecralarının en önemli kısmı doğru kitleye doğru kampanyayı ulaştırmaktır. Dijital mecralarda maksimum görünürlüğü sağlayarak markanın bilinirliğini oldukça yükselir. Örneğin; bir erkek ürünleri için yapılan kampanya sürecinde doğru kitleye göstermek için kullanılan web sitesi tercihleri önemlidir. Daha çok erkek ziyaretçileri olan ekonomi siteleri, haber siteleri ve erkek trafiği anlamında üst segmentte yer alan blog siteleri tercih edilir. Reklamların gösterildiği bu mecralarda kitle kalitesine de bakılarak daha çok erkek kitle bakımından daha çok hedef tıklama ise tıklama, gösterim ise gösterim alması hedeflenir.

Dijital Medya Satın Almanın, Gelenekselden Farkı Nedir?

Dijital medya satın almanın, geleneksel medyadan farklı ölçülebilir, anlık müdahalelerde bulunabilir ve kampanya esnasında doğrudan tasarım değişikliği yapılabilir olmasıdır.

Ajansımızın Medya Satın Alma Sürecinde Dikkat Ettiği Noktalar

Satın alacağımız medya gruplarını özveri ile araştırıyoruz. Müşterilerimiz için planı maksimum odaklılıkta çalışıp, en verim alabileceğimiz şekilde rakipleri inceleyip, doğru zamanda doğru mecrada olmaya özen gösteriyoruz. Planımızı bu şekilde müşterilerimize sunuyoruz. Müşterilerimize özel CPM ve CPC maliyette ajansımıza özel ekstra indirimler isteyebiliyoruz ve free çalışmalar yapabiliyoruz. Verimliliğin takip edilmesi açısından raporlama ve takibe azami hassasiyet gösteriyoruz.

Medya Satın Alma Süreci Nasıl İlerler?

-Müşteri ile eş zamanlı bir medya planı hazırlıyoruz. 

-Medya planlama tamamlandıktan sonra çözüm ortaklarımız ile bütçe iyileştirme çalışmalarına giriyoruz.

-Bütçe iyileştirmesinin akabinde çözüm ortaklarımızla gerçekleştirdiğimiz iletişim ile birlikte, saat-zaman, kitle onayı, bütçe ve tasarım onay süreçlerine giriyoruz.

-Çözüm ortağımız medya satın alma yaptığımız kanalda bize reklamımızın nasıl gösterileceğine dair bir bilgi paylaştıktan sonra, gerekli görürsek iyileştirmelerimizi yapıp akabinde onay sürecine giriyoruz ve reklamımız yayınlanıyor.

-Günlük olarak reklamı gösterim ve tıklanma oranlarını kontrol edip anlık müdahalelerde bulunuyoruz yada free gösterimler talep edebiliyoruz. 

-Kampanya süreci bittiğinde, müşterimize özel raporlama sürecini başlatıyoruz.

Sık Sorulan Sorular

Medya satın almanın en büyük avantajlarından bir tanesi  Düşük maliyette maksimum verimliliği sağlayarak doğru kitleye doğru kampanyayı ulaştırmaktır.

Düşük maliyette maksimum verimliliği sağlayan medya satın alma     platformlarının en önemli kısmı; doğru kitleye doğru kampanyayı ulaştırmayı hedeflemektedir. Dijital platformlarda maksimum görünürlüğü artırarak markanızın bilinirliğini oldukça yükseltir.

Dijital medya satın almanın, geleneksel medya süreçlerinden farkı; farklı ölçülebilir, anlık müdahalelerde bulunabilir ve kampanya esnasında doğrudan tasarım değişikliği yapabilir olmamızdır.

Medya Planlama’nın en büyük avantajlarından bir tanesi niş bir kitleye düşük maliyette maksimum verim aldırmasıdır.

Medya Satın Alma sürecinde bizler; medya gruplarını özveri ile araştırıyoruz. Müşterilerimiz için planı maksimum odaklılıkta çalışıp, en verim alabileceğimiz şekilde rakipleri inceleyip, doğru zamanda doğru mecrada olmaya özen gösteriyoruz. Planımızı bu şekilde müşterilerimize sunuyoruz. Son aşamada yaptığımız işlere dair raporlama sürecini titizlikle markaya iletiyoruz.